Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obradował Zespół środowiskowy KWRiST

Obradował Zespół środowiskowy KWRiST fotolia.pl

22 sierpnia w formule on-line zebrał się Zespół ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obrady dotyczyły kilku kwestii.

Po naniesionych przez rząd poprawkach, Zespół, upoważniony przez Komisję Wspólną, wydał pozytywną opinię o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Jednocześnie samorządowcy zastrzegli, że oczekują, że rząd niedługo zajmie się kwestią przywrócenia kontroli samorządom nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz kwestią wyłączenia cmentarzy z definicji terenów zielonych.

Strona samorządowa wydała negatywną ocenę do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Jest to związane z tym, że według samorządowców – system kaucyjny, który za chwilę ma wejść w życie jest nieprzygotowany, a ponadto uderza w systemy gospodarowania odpadami budowane przez lata przez samorządy.

Omówiono też projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw. Uwagi samorządowców budzi wprowadzany dla dużych miast obowiązek ustanawiania stref czystego transportu już od 1 stycznia kolejnego roku po wykazaniu przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza. Przedstawiciele Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich podnosili, że z dotychczasowych doświadczeń wynika, że proces ustanawiania SCT trwa zdecydowanie dłużej niż 8 miesięcy, które de facto będą wynikać z przepisów (dane o zanieczyszczeniu bada Główny Inspektor Ochrony Środowiska do 30 kwietnia i po tej dacie ma niezwłocznie przekazywać informacje prezydentom miast). Jednocześnie ustawa ma znieść niektóre obowiązki związane z wymogami liczbowymi samochodów bezemisyjnych we flotach służbowych, ale za to gwarantować obsługę znacznej części komunikacji publicznej przez autobusy bezemisyjne. Ponieważ korporacje przedstawiły kilka uwag w tym zakresie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska odniesie się do nich wkrótce i ma być to podstawą do wyrażenia opinii przez stronę samorządową.

Kolejnym punktem obrad było omówienie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Dotyczy on głównie zwiększenia partycypacji społecznej przy sporządzaniu planów urządzenia lasów. Okazało się, że projekt jest nadal w uzgodnieniach międzyresortowych, niemniej, departament Leśnictwa i Łowiectwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska postanowił przekazać jego wstępną formę na forum KWRiST pod kątem przekazania uwag i propozycji. Kilka pierwszych przekazał już Związek Powiatów Polskich. Zaproponowano, by w planowanej Krajowej Radzie Leśnej znaleźli się też przedstawiciele samorządu terytorialnego. ZPP postuluje też by jednoznacznie wskazać w jakiej formie starosta ma zatwierdzać uproszczony plan urządzenia lasu, gdyż nie jest to jasne i praktyka w tym względzie jest różna. Przedstawiciel Ministerstwa zapowiedział, że część uwag już przekazanych przez ZPP i Związek Województw zostanie uwzględnionych, m.in. w zakresie składu Krajowej Rady Leśnej. Z pełnym projektem resort ma wrócić po uzgodnieniach międzyresortowych. Przedstawiciele ZPP zapowiedzieli, że na pewno wyślą jeszcze swoje propozycje zmian w przepisach ustawy o lasach.

Na koniec, wbrew temu, ze projekt nie znalazł się jeszcze na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego, przedstawiono ogólne założenie projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Proponowane przepisy mają dotyczyć głównie oceny ryzyka w zakresie dostarczania wody. Nie jest to jeszcze projekt dotyczący „półdarmowej” wody, który rząd niedawno zapowiedział. Omawiany projekt ma być transpozycją przepisów dyrektywy unijnej.

Na koniec, w sprawach różnych potwierdzono, że w ministerialnym zespole ds. reformy łowiectwa mają znaleźć się ostatecznie przedstawiciele samorządu terytorialnego każdego szczebla.

Pt., 23 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński