Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiaty i gminy wiejskie do likwidacji?

W dniu 4 listopada 2011 roku odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obrady zdominowały kwestie związane z zasadniczym podziałem terytorialnym państwa – zarówno w związku z przedłożonym do zaopiniowania projektem strategii Sprawne Państwo, jak również w sprawach różnych.

Głównym tematem obrad Zespołu był projekt strategii Sprawne Państwo, który powrócił do Zespołu po naniesieniu poprawek. W obszernym, liczącym w samej swojej głównej części ponad 150 stron, dokumencie zacięty bój rozgorzał o jeden akapit:

"Innym elementem, który winien zostać poddany analizie, to efektywność funkcjonowania powiatów i realizowanych przez nie zadań. Warianty możliwych rozwiązań wraz z rozwiązaniami prawnymi, poddane opinii stronie samorządowej, winny zostać wypracowane do 2014 roku. W ich efekcie możliwe byłoby rozstrzygnięcie o kształcie i koncepcji drugiego stopnia podziału terytorialnego państwa. Ewentualne zmiany na tym poziomie mogą mieć również wpływ na pozostałe poziomy samorządu, zarówno w sferze realizowanych zadań oraz jak i potencjalnie w sferze terytorialnej. Wskazać także należy na potrzebę pogłębionych badań dotyczących podziału terytorialnego państwa na poziomie gminnym, gdyż model przyjęty w tym zakresie ponad 20 lat temu, nie uwzględnia znaczącej poprawy infrastruktury komunikacyjnej oraz zwiększenia się zakresu spraw, które mogą być załatwiane przez mieszkańców i innych interesantów przy pomocy środków komunikacji elektronicznej".

Fragment ten został odczytany jako zawoalowana zapowiedź likwidacji powiatów i gmin wiejskich, co wzbudziło zdecydowany sprzeciw Związku Powiatów Polskich. Ostatecznie do projektu zostały wniesione drobne korekty łagodzące pierwotny wydźwięk, aczkolwiek nie zagłuszające go całkowicie.

W ramach spraw różnych przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zgłosił problem konfliktu między Wałbrzychem a powiatem wałbrzyskim. Przypominamy, że bezpośrednio po reformie administracyjnej w 1999 roku Wałbrzych był miastem na prawach powiatu, jednakże od 1 stycznia 2003 został włączony do powiatu wałbrzyskiego. Od 2006 roku podejmowane są próby przywrócenia pierwotnego statutu miasta. Włodzimierz Karpiński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, wskazał, że problem ten jest mu znany i pragnie go rozwiązać w duchu konsensusu. Zaproponowano, by przedmiotowa kwestia stała się przedmiotem obrad kolejnego posiedzenia Zespołu ds. Ustrojowych – z udziałem samych zainteresowanych.

Spór między Wałbrzychem a powiatem wałbrzyskim jest przykładem konfliktu strukturalnego związanego z brakiem systemowej wizji funkcjonowania obszarów metropolitarnych. Z tego też względu przedstawiciel Związku Miast Polskich zaproponował, by w niedługim czasie powrócić do zarzuconych prac na ustawą metropolitarną.

Śr., 9 Lst. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski