Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym oraz środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych.
Rozporządzenie zakłada, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego w tym samym czasie w lokalu wyborczym może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 4 m2 z wyłączaniem członków obwodowej komisji wyborczej. Przed przystąpieniem komisji do pracy oraz w czasie trwania głosowania należy co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut dokonywać wietrzenia pomieszczenia, w którym odbywa się głosowanie.
Członkowie obwodowej komisji wyborczej powinni zostać usadzeni z zachowaniem co najmniej 1,5 metrowego odstępu. Przy wejściu do lokalu wyborczego należy umieść, dla wyborców płyn do dezynfekcji rąk. Ponadto powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, uchwyty, włączniki światła oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym należy przemywać płynem dezynfekcyjnym, przed przystąpieniem komisji do prac oraz nie rzadziej niż 6 razy w czasie trwania głosowania.
Członków obwodowej komisji wyborczej trzeba wyposażyć w rękawiczki jednorazowe, płyn do dezynfekcji rąk oraz przyłbice lub półmaski filtrujące FFP1 w liczbie zapewniającej każdemu członkowi tej komisji zmianę zgodnie z czasem używania rękawiczek, maski lub przyłbicy oraz przy konieczności jednorazowego użycia co najmniej 3 ml w przypadku płynu do dezynfekcji.
W przypadku gdy członkowie obwodowej komisji wyborczej wyposażeni są wyłącznie w przyłbice, stanowisko pracy członka tej komisji, wyposaża się w nieprzepuszczalna barierę wykonaną z tworzywa nieprzepuszczającego powietrze, przy czym górna krawędź tej bariery ma znajdować się na wysokości co najmniej 1 metra powyżej poziomu stołu członka obwodowej komisji wyborczej.
Związek Powiatów polskich wystąpił z uwagami do niniejszego projektu postulując, aby określić nie ile razy, ale co jaki czas należy dokonywać przemywania obiektów, które są dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym środkiem dezynfekcyjnym. Istnienie ryzyko literalnego, a nie celościowego rozumienia przepisu. Z jego obecnego brzmienia wynika, że jeżeli przedmioty zostaną zdezynfekowane sześciokrotnie w 30 minutowych odstępach czasu, obowiązek dezynfekcji zostanie wykonany zgodnie z brzmieniem przepisu; nie zostanie jednak osiągnięty cel jakim jest ochrona przed wirusem COVID-19 podczas całego czasu trwania głosowania oraz pracy komisji wyborczej.
Ponadto w ocenie skutków regulacji nie wskazano źródła finansowania ani wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania. Przeprowadzenie wyborów w obwodowych komisjach wyborczych jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej. Aby w pełni zagwarantować zapewnienie bezpieczeństwa zarówno glosującym jak i członkom obwodowej komisji wyborczej potrzeba jest wskazania dodatkowych środków finansowych na zakup środków dezynfekcji, środków indywidualnej ochrony osobistej oraz nieprzepuszczalnych barier.
Z całością projektu można zapoznać się tutaj.