28 sierpnia br. odbyło się posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Szefowa Krajowego Biura W Magdalena Pietrzak przedstawiła szczegółową informację na temat stanu przygotowań do zbliżających się wyborów samorządowych. Odnosząc się do sprawy kwestionowania przez niektórych marszałków województw obowiązku drukowania i dostarczania kart do głosowania, minister Magdalena Pietrzak zaznaczyła, że w tej sprawie wyraźne stanowisko zajęła Państwowa Komisja Wyborcza.
- Obowiązek marszałków województw w zakresie wykonania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze województwa, w tym z drukiem i dostarczeniem kart do głosowania obwodowym komisjom wyborczym na obszarze województwa, wynika z przepisów Kodeksu wyborczego. PKW oczekuje, że marszałkowie województw wykonają swoje ustawowe obowiązki – takie stanowisko zajęła Państwowa Komisja Wyborcza w odpowiedzi na pismo Marszałka Województwa Pomorskiego, skierowane do Marszałka Sejmu RP. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Szefowa KBW poinformowała zebranych również o treści uchwał Państwowej Komisji Wyborczej, podjętych od czasu ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej. Zachęciła ponadto do odwiedzania prowadzonych przez PKW i KBW serwisów internetowych, w których na bieżąco publikowane są informacje dotyczące zbliżających się wyborów samorządowych. Chodzi o: www.wybory2018.pkw.gov.pl,www.pkw.gov.pl oraz www.wybieramwybory.pl.
Podczas swojego wystąpienia minister przypomniała, że w 27 sierpnia minął termin zawiadomienia odpowiednio PKW lub komisarzy wyborczych o utworzeniu komitetów wyborczych. Poinformowała, że w skali całego kraju do rejestracji zostało zgłoszonych ponad 9 tys. komitetów wyborczych. PKW zajęła się wszystkimi skierowanymi do niej zawiadomieniami o utworzeniu komitetów wyborczych. Zarejestrowała ich 26, a kolejne dwa wezwała do usunięcia wad zawiadomienia.
- Bardzo sprawnie przebiega też rejestracja komitetów wyborczych przez komisarzy wyborczych. Zarejestrowali oni już prawie 9 tys. komitetów wyborczych – mówiła Magdalena Pietrzak.
PKW rejestruje komitety wyborcze partii politycznych, koalicyjne komitety wyborcze partii politycznych, a także – o ile działają na obszarze większym niż jedno województwo – komitety wyborcze organizacji i komitety wyborcze wyborców.
Pozostałe komitety wyborcze, w tym te działające maksymalnie na obszarze jednego województwa, rejestrują właściwi terytorialnie komisarze wyborczy.
Źródło: pkw.gov.plj