Rząd postanowił poszukać środków na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych poza budżetem państwa. W tym celu zaproponował powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Podstawowymi źródłami przychodów mają być:
- obowiązkowe składki na Fundusz w wysokości określonej ustawą budżetową pobierane wspólnie z składką na Fundusz Pracy. W uzasadnieniu wskazuje się, że będzie to 0,15% podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy;
- danina solidarnościowa. Wyniesie ona 4% nadwyżki ponad 1 mln zł dochodów objętych opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych (w dowolnej formie) pomniejszonych m.in. o uiszczone składki na ubezpieczenie społeczne. Osoby zobowiązane do zapłaty daniny solidarnościowej będą obliczać ją samodzielnie i wykazywać w deklaracji składanej do dnia 30 kwietnia.
Środki Funduszu mogą być przeznaczone na:
- realizację programów rządowych i resortowych mających na celu wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych, w tym obejmujących dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych;
- realizację zadań związanych z promowaniem i wspieraniem systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych;
- realizację zadań z zakresu innowacyjnych rozwiązań w zakresie wsparcia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych.
Projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został skierowany do wiążącego zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z terminem zgłaszania uwag do 31 sierpnia.