Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przygotowanie do przejęcia zadań FGŚP przez marszałków

Zgodnie z przepisami wprowadzającymi ustawę o finansach publicznych z dniem 1 stycznia 2012 roku Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych traci osobowość prawną i staje się państwowym funduszem celowym. Dotychczasowe struktury Funduszu zostaną zlikwidowane a zadania kierowników biur terenowych Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przejmą marszałkowie województw. Pociąga to za sobą konieczność przekazania mienia oraz zmiany poszczególnych aktów wykonawczych w zakresie określenia organu właściwego.

Sprawy majątkowe zostaną uregulowane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przekazania mienia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zgodnie z przedłożonym projektem:

  • składniki rzeczowe majątku ruchomego Funduszu będące na wyposażeniu Krajowego Biura oraz wszystkie nieruchomości Funduszu (wg stanu na dzień 31 grudnia 2011 roku) zostaną przekazane przez dyrektora Krajowego Biura Funduszu ministrowi właściwemu do spraw pracy;
  • składniki rzeczowe majątku ruchomego Funduszu będące na wyposażeniu biur terenowych (wg stanu na dzień 31 grudnia 2011 roku) zostaną przekazane przez kierowników tych biur lub osoby pełniące ich obowiązki marszałkom województw. Przekazanie mienia następuje przy tym nie na własność, lecz na podstawie umowy nieodpłatnego użytkowania. W zawieranej umowie marszałkowie mają zobowiązać się do wykorzystania przejmowanych składników rzeczowych wyłącznie do realizacji zadań Funduszu (i to z dodatkowym zastrzeżeniem, że będą to robić w sposób oszczędny i racjonalny) oraz do utrzymania przejmowanych składników rzeczowych w stanie niepogorszonym z uwzględnieniem normalnego zużycia. Umowa ma podlegać rozwiązaniu (najprawdopodobniej z mocy prawa) w przypadku zmiany organizacji Funduszu lub powierzenia realizacji zadań Funduszu innemu podmiotowi.
    Drugim z przedłożonych projektów jest projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych we wniosku marszałka województwa o określenie warunków zwrotu, odstąpienie od dochodzenia zwrotu lub umorzenie należności Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jest to nowe rozporządzenie, które stanowi konsekwencję wchodzących w życie z dniem 1 stycznia przyszłego roku rozwiązań ustawowych.
    Korekta w zakresie właściwości organów nastąpi poprzez dwa rozporządzenia, których projekty zostały właśnie opracowane:
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wykazów, wniosków i wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków o wypłatę zaliczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Wszystkie wymienione projekty zostały skierowane do rozpatrzenia przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej.

Czw., 8 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski