Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sposób MEN na zachęcenie uczniów do udziału w zajęciach sportowych

Sposób MEN na zachęcenie uczniów do udziału w zajęciach sportowych fotolia.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego.

Zgodnie z ww. przepisem, w projektowanym rozporządzeniu określono formy realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego z uwzględnieniem zmiany struktury szkół systemu oświaty tj. klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych.

Celem wprowadzenia projektowanych rozwiązań jest także umożliwienie uczniom wyboru formy zajęć wychowania fizycznego, aby uczestnicząc w  formach ruchu, które im odpowiadają, chętniej angażowali się w zajęcia sportowe. Uczestniczenie
w tych zajęciach przyczyni się zapewne do wzmocnienia osiągania celów zarówno zdrowotnych, jak i sportowych.

W porównaniu do przepisów dotychczas obowiązującego rozporządzenia w  projekcie zdefiniowano sposoby realizacji zajęć do wyboru przez uczniów.
Jako dopuszczalne wskazano zajęcia prowadzone przez nauczyciela uczącego daną grupę w formie zajęć klasowo-lekcyjnych lub innego nauczyciela wychowania fizycznego. Rozwiązanie to, z uwagi na rożne specjalizacje wśród nauczycieli, ma znacznie poszerzyć wachlarz zajęć do wyboru przez ucznia. Skutkiem tego ma być wybór dyscypliny, którą uczeń będzie uprawiał chętnie i  która stanie się sportem życia.

Uściślono także rodzaje możliwych grup ćwiczebnych i dopuszczono grupy: oddziałowe, międzyoddziałowe, międzyklasowe i (w przypadku zespołów szkół) międzyszkolne. W przypadku zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki w jednej grupie mogą znajdować się uczniowie w różnym wieku.

Projekt określa także osobę odpowiedzialną za śródroczne i roczne ocenianie uczniów z  wychowania fizycznego (w przypadku gdy inny nauczyciel prowadzi zajęcia klasowo- lekcyjne a inny zajęcia do wyboru) i jest nią nauczyciel prowadzący zajęcia klasowo-lekcyjne. Ocena ta dokonywana jest z uwzględnieniem opinii (oceny) nauczyciela prowadzącego zajęcia do wyboru przez ucznia.

W pozostałym zakresie projekt powiela rozwiązania dotychczasowego rozporządzenia.

Projekt będzie przedmiotem obrad majowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST.

Sob., 29 Kw. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka