W ostatni poniedziałek odbyło się marcowe posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska. Porządek jak zawsze na zespole był bardzo bogaty i obfitował w zmiany wpływające na samorząd terytorialny.
Z projektów które uzyskały pozytywną opinię członków zespołu były:
- Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące – z uwagą o przekazanie do dalszych prac legislacyjnych uwag do tego projektu Związku Województw.
- Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Poleskiego Parku Narodowego.
- Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie gromadzenia i udostępniania informacji geologicznej.
- Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wykazu dróg krajowych oraz dróg wojewódzkich, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 10 t oraz wykazu dróg krajowych, po których mogą poruszać się pojazdy o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 8 t.
- Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie kontroli Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.
- Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie udostępniania infrastruktury kolejowej.
- Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie kontroli ośrodków szkolenia kierowców.
- Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
- Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniającego rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 lipca 2014 r. w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty.
Dwa akty legislacyjne wzbudziły uzasadnione wątpliwości, w pierwszej kolejności był to projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym problemem w tym wypadku okazały się zastrzeżenia zgłoszone przez miasto Ruda Śląska z uwagi na nie, zespół nie wydał opinii, a projekt zostanie jeszcze raz przeanalizowany zarówno przez ministerstwo jak i stronę samorządową.
Jako drugi wzbudzający określone negatywne skutki był projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. W tym wypadku Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich Grzegorz Kubalski zauważył istotną zmianę w zakresie przedstawionego wcześniej projektu w postaci rozszerzenia przekształcenia na wszystkie lokale mieszkalne, również budynki jednorodzinne. W związku zaproponowaną drogą dojścia do własności użytkownik, który od wielu lat ponosił z tego tytułu opłaty będzie potraktowany mniej sprawiedliwie od użytkownika, na rzecz którego użytkowanie było ustalone stosunkowo niedawno. W związku z tak elementarną niesprawiedliwością społeczną należy zmienić kryteria zaproponowane w ustawie. W związku z tak zgłoszonymi uwagami, przedstawiciele ministerstwa przekażą wątpliwości ZPP ministrowi, który jeszcze raz zastanowi się nad skutkami. Realizacja wprowadzonego w ustawie sposobu to przymusowe wywłaszczenie gmin z własności. Argumenty Grzegorz Kubalskiego, trafiły również do innych przedstawicieli samorządów, a projekt trafi do opinii strony samorządowej, z powodu jak uznali samorządowcy uzasadnionych wątpliwości ZPP.
Przy okazji dyskusji nad projektem Zespół zaproponował, aby powrócić do tematu związanego z podziałem środków za opłatę skarbową na jednostki rzeczywiście realizujące zadania.