Resort kultury przedstawił do uzgodnienia przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona przechowywanego i przewożonego zabytku wpisanego na Listę Skarbów Dziedzictwa. Podstawą wydania tego aktu wykonawczego jest ust. 6 art. 37i znowelizowanej w lipcu 2015 r. ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o muzeach. Zaczęła ona obowiązywać od listopada 2016 r. Nowelizacja wprowadziła nową formę ochrony – Listę Skarbów Dziedzictwa.
Rozporządzenie reguluje w jednym załączniku warunki ochrony przeciwpożarowej, parametry okien, drzwi, gablot i systemu sygnalizacji włamania i napadu, jakie powinny być zainstalowane w pomieszczeniu, w którym zabytek wpisany na Listę Skarbów Dziedzictwa jest przechowywany. Na spełnienie tych wymagań właściciel lub posiadacz zabytku może uzyskać dotację celową z budżetu państwa. W drugim załączniku opisano wymagania wobec środków transportu i sposobu konwojowania.
Resort oszacował, że w ciągu roku spośród zabytków wpisywanych na Listę Skarbów Dziedzictwa, tylko cztery przechowywane będą w pomieszczeniach, które będą wymagały odpowiedniego doposażenia. Koszt prac oszacowano na wartość od 150 do 250 tys. zł. Co oznacza, że koszt wdrożenia rozporządzenia wyniesie w roku 2017 1 mln zł. W ocenie skutków regulacji wskazano, że wdrożenie rozporządzenia nie pociągnie za sobą dodatkowych skutków finansowych dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Projekt rozporządzenia będzie opiniowany przez zespól ds. edukacji, kultury i sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z projektem i jego uzasadnieniem można zapoznać się tutaj.