Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy walczą o Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska

Samorządy walczą o Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska fotolia.pl

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zajmie się poselską propozycją zmian ustawy „Prawo o ochronie środowiska”, która ogranicza wpływ samorządów na kreowanie polityki ochrony środowiska w regionach.

Taką deklarację usłyszał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz od premier Beaty Szydło, podczas noworocznego spotkania w Jasionce k. Rzeszowa. O wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

- Mimo proponowanych zmian Fundusze pozostaną samorządowymi osobami prawnymi, ale w ramach tzw. „braterskiej pomocy” Wojewoda oraz Rząd pomogą nam w nadzorze i zarządzaniu poprzez wprowadzenie komisarzy politycznych do rady nadzorczej i do zarządu. Jest to jawne naruszenie konstytucji. W taki sposób, prostą korektą do ustawy można przejąć każdą instytucją. To jest zamach na samorządy i na nasze kompetencje. Projekt poselski nie umożliwiał konsultacji. Cieszy mnie, że jednak samorządy będą mogły rozmawiać z Rządem o Wojewódzkich Funduszach – podtrzymuje swoje stanowisko marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

4 lutego br. premier Beata Szydło zadeklarowała, że kwestia Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawi się na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

O dyskusję nad Funduszami zaapelował właśnie marszałek Geblewicz, który podczas spotkania na Podkarpaciu reprezentował Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Warto przypomnieć, że dzięki dobrej współpracy Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego z WFOŚiGW w Szczecinie, Pomorze Zachodnie stało się wyróżniającym regionem w kraju pod względem znikomej obecności pyłów w powietrzu. W dużej części jest to efekt uruchomionych programów wymiany starych źródeł energii na nowoczesne, bardziej ekologiczne.

Źródło: UMWZ

Pt., 10 Lt. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska