Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ławnicy według nowych standardów

W dniu 15 kwietnia 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Ustawa ta przynosi duże zmiany w odniesieniu do instytucji ławników, w szczególności na nowo uregulowano katalog podmiotów uprawnionych do zgłaszania kandydatów na ławników, dopuszczono możliwości kandydowania w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, a nie jedynie zamieszkiwania lub zatrudnienia, wprowadzono zakazu kandydowania na ławników radnych wszystkich szczebli samorządu, doprecyzowano tryb zgłaszania kandydatów na ławników i ich wyboru. Choć ustawa jest jeszcze na etapie prac w Senacie, Minister Sprawiedliwości przedłożył projekt rozporządzenia w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia.

Projektowane rozporządzenie zastąpi obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2006 roku w sprawie szczegółowego trybu zgłaszania radom gmin kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia. W ramach dostosowania przepisów do procedowanej obecnie ustawy projekt rozporządzenia przewiduje w szczególności następujące zmiany:
  • określona zostaje szczegółowa procedura dotycząca postępowania z dokumentacją kandydatów, którzy nie zostali wybrani na ławników sądów. Przewiduje się, iż w przypadku nie odebrania dokumentów złożonych radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników, będą one podlegały zniszczeniu przez komisję powołaną przez radę gminy;
  • wprowadzone zostają zmiany we wzorze karty zgłoszenia. Polegają one w szczególności na poszerzenie rubryki dotyczącej motywów kandydowania, a także informacji o podleganiu przez kandydata ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Projekt rozporządzenia będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli.

Czw., 12 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski