Konieczność implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 roku w sprawie rocznym sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek spowodowała opracowanie obszernej nowelizacji ustawy o rachunkowości. Prócz rozwiązań będących koniecznością uwzględnienia prawa unijnego znalazły się tam zmiany wynikające z krajowych doświadczeń.
Zgodnie z projektem małe jednostki będą mogły prowadzić uproszczoną sprawozdawczość finansową. Za małą jednostkę będą uznawane te spółki kapitałowe oraz komandytowo-akcyjne (oraz spółki osobowe przez nie tworzone), które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech następujących wielkości:
· suma bilansowa: 17 mln zł;
· przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów: 34 mln zł;
· przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 50.
Od tej zasady wprowadza się wyjątki, m.in. dla jednostek sektora finansów publicznych, jednostek organizacyjnych działających na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów i organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, emitentów niektórych papierów wartościowych. Podmioty te nie będą mogły korzystać z uproszczeń. Korzystać z uproszeń będą mogły natomiast osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie – jeżeli ich przychody za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro.
Uproszczenia mają polegać na:
· możliwości sporządzania skróconego sprawozdania finansowego (jedynie uproszczonego bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej z ograniczoną ilością ujawnień);
· zwolnieniu ze sporządzania sprawozdania z działalności, pod warunkiem, że nie które informacje, objęte dotychczas jego zakresem informacyjnym, zostaną przez jednostki małe ujawnione w informacji dodatkowej;
· zwolnieniu z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.
Wśród innych zmian wymienić należy umożliwienie niektórym jednostkom:
· klasyfikowania umów leasingu w sposób uproszczony;
· odstąpienia od ustalania aktywów i tworzenia rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego;
· odstąpienie od stosowania rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw został zaopiniowany pozytywnie przez Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych w trybie obiegowym – z terminem zgłaszania uwag do 15 grudnia. Opinia jest wiążąca dla Komisji Wspólnej.