Kierując się koniecznością właściwego zagospodarowania elektrośmieci Unia Europejska zaproponowała nowe przepisy – obecnie implementowane do polskiego prawa. Można spodziewać się istotnych zmian.
Przede wszystkim od 2018 roku ulegnie zmianie wykaz sprzętu elektrycznego i elektronicznego objętego zakresem zastosowania ustawy. W miejsce dotychczasowego zamkniętego katalogu pojawi się katalog otwarty obejmujący łącznie sześć grup produktowych. Są to kolejno:
1) sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury;
2) ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2;
3) lampy;
4) sprzęt wielkogabarytowy (którykolwiek z wymiarów zewnętrznych przekracza 50 cm);
5) sprzęt małogabarytowy;
6) małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny.
Dla każdej z grup zostaje określony minimalny poziom odzysku. Dla grup 1 i 4 wynosi on 85% masy zużytego sprzętu, grupy 2 – 80%, zaś 5 i 6 – 75%. W przypadku grupy 3 wymagany jest recykling co najmniej 80% masy zużytych lamp.
Nowa ustawa wprowadza pojęcie autoryzowanego przedstawiciela – mające zastosowanie w przypadku, gdy podmiot wprowadzający sprzęt elektryczny lub elektroniczny do obrotu ma siedzibę poza granicami kraju. Autoryzowanym przedstawicielem będzie mogła być osoba fizyczna lub osoba prawna, mająca siedzibę na terytorium kraju, w tym organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Autoryzowany przedstawiciel będzie odpowiedzialny za wypełnienie na terytorium kraju wszystkich obowiązków wprowadzającego sprzęt, co będzie wiązało się dla tego ostatniego z liberalizacją stawianych mu warunków.
Przepisy – zgodnie z wymogami postawionymi przez prawo wspólnotowe – wprowadzają regulacje mające zapewnić, że gospodarowanie zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym zostanie sfinansowane. Wprowadzający do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, którzy samodzielnie organizują i finansują odbieranie od zbierających zużyty sprzęt i przetwarzanie tego sprzętu, będą obowiązani wnieść zabezpieczenie finansowe w formie depozytu, gwarancji ubezpieczeniowej lub gwarancji bankowej. Rozliczenie finansowe będzie dokonywane do dnia 30 czerwca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym zabezpieczenie zostało wniesione. Marszałek województwa stwierdziwszy, że wprowadzający sprzęt nie osiągnął wymaganych minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzęt, poziomów odzysku lub przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu oraz nie wniósł opłaty produktowej będzie orzekać, w drodze decyzji, o przeznaczeniu środków pochodzących z zabezpieczenia finansowego na poczet pokrycia tej opłaty.
Przepisy podjęły próbę uszczelnienia strumienia elektrośmieci. Proponuje się w szczególności wprowadzenie zakazu zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących ze zużytego sprzętu przez podmioty nieuprawnione.
Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym został pozytywnie zaopiniowany przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska w dniu 15 września 2014 roku.