To będzie najprawdopodobniej najszybciej przeprowadzona zmiana w podziale terytorialnym państwa. Wniosek Rady Miasta Zielona Góra o połączenie miasta z gminą Zielona Góra z dnia 8 lipca, już 7 dni później znalazł się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów.
Oczywiście złożenie wniosku było poprzedzone długim okresem przygotowań, w czasie którego zarówno przeprowadzono konsultacje społeczne, jak i uzyskano opinie poszczególnych organów. Nie zmienia to postaci rzeczy, że zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym rada gminy występuje z wnioskiem dotyczącym połączenia gmin w terminie do dnia 31 marca. Jak wskazuje doktryna prawa charakter tego terminu nie jest jasny – nie wiadomo, czy jest to termin, po którego upływie złożenie wniosku nie jest dopuszczalne, a w każdym razie wniosek złożony po tym terminie nie podlega rozpatrzeniu, czy też jest to termin instrukcyjny, a złożenie wniosku po tym terminie powoduje jego rozpatrzenie w kolejnym roku kalendarzowym. W tym przypadku problemem jest jednak to, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji postanowiło przyjąć interpretację, w której wniosek można złożyć po terminie, a będzie on i tak rozpatrywany. Argumenty dotyczące uniknięcia dwukrotnego przeprowadzania wyborów są oczywiście istotne, ale niekoniecznie uzasadniające tak kontrowersyjną interpretację prawa.
Od strony merytorycznej połączenie wydaje się zasadne, choć jednocześnie wyraźnie pokazuje niedoskonałość samorządowych przepisów ustrojowych. Nie przewidują one bowiem mechanizmów skutecznego zarządzania obszarem wiejskim przylegającym do miasta na prawach powiatu innych niż proste włączenie tych obszarów w granice miasta.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie połączenia gmin, ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz siedziby władz gminy w wersji uwzględniającej połączenie miasta i gminy Zielona Góra (a dodatkowo zmianę granic miasta Murowana Goślina) został skierowany do rozpatrzenia przez Zespół ds. Ustrojowych Komisji Wspólnej do rozpatrzenia w trybie obiegowym z terminem zgłaszania uwag do 18 lipca. Będący jego konsekwencją projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic powiatu zielonogórskiego został przesłany jedynie do wiadomości.