Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Terytorialne zespoły Komisji Wspólnej kością niezgody

Na posiedzeniu Zespołu ds. Funkcjonalnych Obszarów Metropolitalnych i Miejskich w dniu 20 stycznia ponownie najgorętszą dyskusję wzbudziły terytorialne zespoły Komisji Wspólnej. Mimo wcześniejszego kierunkowego zaakceptowania ich idei zamiast uzgodnienia podziału i komplementarności zadań zespołów: wojewódzkiego i metropolitalnego przedmiotem sporu stał się sam fakt ich powoływania.

Po krótkim wprowadzeniu w problematykę terytorialnych zespołów Komisji Wspólnej dokonanym przez przedstawiciela Unii Metropolii Polskich przedstawiciel Związku Województw RP wskazał, że korporacja ta sprzeciwia się jakiemukolwiek dzieleniu uprawnień zarządczych w ramach województwa. Przedstawiciele korporacji szczebla gminnego odczytali to jako protest wobec idei zarządzania metropolitalnego; idei, której wdrożenie w nowoczesnym państwie jest nieuniknione. W konsekwencji wyrazili stanowisko, że sprawa rozbija się nie o kwestie merytoryczne, lecz o prestiż.

Z kolei przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zgłosił zastrzeżenia zarówno co do kryteriów delimitacji obszarów metropolitalnych, jak i proponowanych uprawnień zespołów terytorialnych wykraczających poza ustawowy zakres zadań Komisji Wspólnej. Magdalena Młochowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Współprzewodnicząca Zespołu wyraziła rozgoryczenie faktem, że próba stworzenia w skali poszczególnych województw płaszczyzny zinstytucjonalizowanej współpracy między administracją rządową i samorządową przez rok nie może znaleźć swojego szczęśliwego finału. Ciąg dalszy dyskusji będzie miał miejsce na posiedzeniu strony samorządowej Komisji Wspólnej. W konsekwencji przewidziane w porządku obrad rozpatrzenie wniosków o powołanie sześciu zespołów metropolitalnych (bydgosko-toruńskiego, gdańskiego, łódzkiego, olsztyńskiego, warszawskiego, wrocławskiego) okazało się jak na razie bezprzedmiotowe.

Ze względu na napływające nadal uwagi do projektu ustawy o zasadach realizacji programów operacyjnych polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 Zespół ustalił, że zaopiniowanie projektu pozostawia Zespołowi ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Pt., 24 St. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski