Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stary System Informacji Oświatowej - reaktywacja

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o systemie informacji oświatowej przewidziała, że do 30 września 2013 roku w nowym Systemie zostanie zgromadzony komplet danych niezbędnych do podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Już w tej chwili wiadomo, że nie będzie to możliwe. W efekcie Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt przedłużający o 3 lata korzystanie z danych starego SIO na potrzeby podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Jednocześnie zostaje dopuszczone umieszczanie w nowym SIO niezweryfikowanych danych.

Problemem okazała się jakość danych – tak w SIO, jak i w rejestrze referencyjnym. Nowe przepisy przewidziały obowiązkową procedurę weryfikacji danych identyfikacyjnych uczniów i nauczycieli gromadzonych w nowym SIO z odpowiednimi danymi osobowymi zgromadzonymi w rejestrze PESEL. Po uruchomieniu procedury weryfikacji okazało się, że liczba przypadków negatywnej weryfikacji danych przekracza pierwotne założenia, a sprawne przeprowadzenie korekty błędów w przewidzianym przez przepisy półrocznym okresie jest niemożliwe. Błędy wynikają zarówno z błędów ludzkich (wadliwe wprowadzenie danych do SIO), jak i błędami w rejestrze PESEL, przy czym szacuje się że te drugie mogą dotyczyć około 1% populacji objętej Systemem. Ministerstwo zauważyło również błędy związane z nieprawidłową obsługą aplikacji nowego SIO (np. utrata danych na lokalnym komputerze, utrata haseł dostępu).

Niemożliwość weryfikacji danych jest problemem nie tylko z powodu ich obniżonej wiarygodności. W obecnym stanie prawnym do nowego SIO mogły być wprowadzone wyłącznie dane pozytywnie zweryfikowane. Oznacza to, że w przypadku problemów dana osoba (uczeń lub nauczyciel) nie była ujmowana w Systemie. Ma to ulec zmianie – dzięki gromadzeniu w bazie SIO niezweryfikowanych danych możliwe będzie bieżące monitorowanie procesu uzgadniania danych.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji oświatowej będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu.

Czw., 8 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski