Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach od 24 do 26 maja. W porządku plenarnym znalazło się kilka projektów dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego. Praca nad częścią z nich znajdzie swój finał, inne dopiero przejdą przez pierwsze czytanie, rozpoczynające ich procedowanie.

Posłowie przeprowadzą pierwsze czytanie projektu ustawy Prawo wodne (druk 1529) oraz poselskiego projektu nowelizującego samorządowe ustawy ustrojowe (druk nr 1500) w zakresie rozpatrywania inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Z kolei sprawozdania finalizujące rozpatrywanie projektów ustaw przedstawią komisje finansów publicznych i samorządu, terytorialnego dotyczące komisyjnej nowelizacji ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (druki nr 1232 i 1507) oraz komisje administracji i samorządu terytorialnego, które zarekomendowały odrzucenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych (druki nr 1324), zmierzającego do usunięcia możliwości zatrudniania w urzędach samorządowych asystentów i doradców.

24 maja (środa)

W środę przedstawiciele resortu edukacji przedstawią członkom komisji edukacji oraz komisji samorządu terytorialnego założenia ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Ponadto posłowie mają również usłyszeć o zmianach w rozporządzeniu MEN dotyczącym rodzajów i zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach. Posłowie z podkomisji pracującej nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (druk 1200) zarekomendują w środę kolegom z komisji infrastruktury oraz komisji samorządu terytorialnego przyjęcie tego projektu. Z kolei członkowie komisji rolnictwa i rozwoju wsi zajmą się rządowym projektem ustawy o spółdzielniach rolników (druk nr 1425).

Wygląda na to, że pozytywnie dla samorządu terytorialnego zakończą się prace nad nowelizacją ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Posłowie z komisji polityki społecznej pracują nad projektem senatorów już od pewnego czasu. O ostatnim posiedzeniu pisaliśmy tutaj. Senatorowie zaproponowali, by samorząd terytorialny zobligować do udzielania osobom uprawnionym pomocy w zakresie udogodnień komunikacyjnych, świadczeń mieszkaniowych, kulturalnych, zdrowotnych i oświatowych. Przeciwni zmuszaniu samorządów byli nie tylko przedstawiciele organizacji samorządowych. Również rząd, który wydał negatywną opinię do proponowanego przepisu, oraz biuro legislacyjne kancelarii Sejmu. W opinii sejmowych prawników nałożenie zadania obligatoryjnego z uwagi na ogólny charakter przepisu będzie niemożliwe do realizacji, bo każdy samorząd będzie mógł dowolnie interpretować zapis ustawy. Analizując opinie posłowie podkomisji uznali, że przepis należy pozostawić w obecnym brzmieniu. W ten sposób samorząd nie będzie zobligowany do pomocy, tylko będzie mógł jej udzielać w zależności od swoich możliwości.

25 maja (czwartek)

W czwartek komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego wysłuchają informacji resortu infrastruktury o funkcjonowaniu publicznego transportu zbiorowego. Z kolei aż trzy komisje (podkomisja turystyki oraz komisje rolnictwa i ochrony środowiska) zapoznają co z informacja trzech resortów na temat unijnych dopłat wodno-środowiskowych dla właścicieli gospodarstw rybackich, z uwzględnieniem niepokojących informacji o cofnięciu unijnego wsparcia dla hodowców karpia.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Sob., 20 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża