Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pierwsze czytanie projektu ustawy o BCU

Pierwsze czytanie projektu ustawy o BCU fot.canva

12 lipca br. podczas sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji Prawa oświatowego, która w głównej mierze dotyczy branżowych centrów umiejętności.

Projekt w wersji skierowanej do Sejmu został nieznacznie zmodyfikowany w stosunku do tej, która była opiniowana w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z deklaracją minister Marzeny Machałek do projektu wprowadzono zapisy, o które na etapie uzgodnień postulował Związek Powiatów Polskich m.in. możliwość przystąpienia do konkursu (organizowanego na gruncie ustawy) także przez podmioty, które dopiero planują utworzyć BCU czy umożliwienie likwidacji BCU bez uzyskania zgody kuratora oświaty, jeżeli BCU wypadnie z sieci (tym samym straci gwarancję finansowania).

Zmiana, która nie była konsultowana z organizacjami samorządowymi była modyfikacją sposobu finansowania BCU. Pierwotny projekt zakładał, że BCU obok subwencji oświatowej na ucznia/słuchacza będzie otrzymywało także dotację celową na funkcjonowanie BCU w wysokości 1 mln zł. W aktualnym brzmieniu projektu (głównie na skutek uwag Ministerstwa Finansów) zdecydowano, że finansowanie będzie następujące:

  • w latach 2025 i 2026 - subwencja na ucznia oraz dotacja celowa na funkcjonowanie centrum
  • od roku 2027 subwencja oświatowa - na ucznia i na centrum.

Z procesem legislacyjnym projektu można zapoznać się tutaj 

Pt., 14 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka