Pracownicy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego przeprowadzili kontrolę dostępności lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami podczas wyborów w 2024 roku. Mimo że szczegółowe przepisy dotyczące dostępności obowiązują już od 13 lat, kontrola wykazała liczne naruszenia. Przeanalizowano 487 lokali wyborczych na terenie całego kraju, a aż w 86% z nich stwierdzono uchybienia.
Kontrola pokazała, że bariery architektoniczne, takie jak utrudnione dotarcie do budynków, występowały w 25% sprawdzonych lokalizacji. Zidentyfikowano również inne problemy, takie jak brak dodatkowego oświetlenia w miejscach zapewniających tajność głosowania (48% lokali) czy brak odpowiedniego dostosowania miejsc do głosowania (41% lokali).
Akcja „Wybory Dostępne dla Wszystkich”, zorganizowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich, miała na celu nie tylko kontrolę, ale także zwiększenie świadomości społecznej na temat dostępności wyborów. W inicjatywę zaangażowało się 175 społeczników, co pozwoliło na szerokie badanie dostępności w różnych regionach Polski.
Raport z kontroli wskazuje na potrzebę większej dbałości o przygotowanie lokali wyborczych przez władze lokalne, intensyfikację szkoleń dla członków komisji wyborczych oraz dostosowanie przepisów do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wskazuje również na konieczność uzupełnienia przepisów o unormowania dotyczące otoczenia lokali wyborczych, które również powinno być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji na temat wyników kontroli i szczegółowe wnioski znajdują się w raporcie opublikowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich w załączeniu.
Źródło: RPO