Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie fotolia.pl

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, który wprowadza kilka istotnych zmian. Główna zmiana dotyczy stosowania nowego terminu zamiast przemoc w rodzinie – przemoc domowa.

W ocenie projektodawcy obowiązująca nazwa ustawy stygmatyzuje rodzinę i wskazuje, że wyłącznie rodzina jest środowiskiem, w którym dochodzi do aktów przemocy. Legalna definicja „przemocy w rodzinie” zostanie zastąpiona „przemocą domową”, którą to Konwencja stambulska definiuje jako wszelkie akty fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej przemocy występujące w rodzinie lub gospodarstwie domowym lub pomiędzy byłymi lub obecnymi małżonkami lub partnerami, niezależnie od tego, czy sprawca i ofiara dzielą miejsce zamieszkania, czy też nie.

Nowelizacja wprowadzi definicję „osoby doznającej przemocy domowej”, która uwzględni: małżonka, także w przypadku, gdy małżeństwo ustało lub zostało unieważnione, oraz jego wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, wstępnych i zstępnych oraz ich małżonków, rodzeństwo oraz ich wstępnych, zstępnych i ich małżonków, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia i jej małżonka oraz ich wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, osobę wspólnie zamieszkującą i gospodarującą oraz jej wstępnych, zstępnych, rodzeństwo i ich małżonków, a także osobę pozostającą obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania.

Za osobę doznającą przemocy domowej nowelizacja uzna osobę niepełnoletnią, wobec której jest stosowana przemoc domowa lub będącą świadkiem takiej formy przemocy. Z kolei przez „osobę stosującą przemoc domową” rozumiana będzie osoba pełnoletnia, która dopuszcza się zachowań zdefiniowanych w projekcie ustawy jako przemoc domowa.

Nowelizacja wprowadza nadto definicję świadka przemocy domowej – to osoba, która słyszała o przemocy w danym środowisku domowym, jak i która była naocznym uczestnikiem zdarzenia.

Pt., 9 Gr. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek