Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ustawa o gospodarce nieruchomościami tematem wysłuchania publicznego w Sejmie

Ustawa o gospodarce nieruchomościami tematem wysłuchania publicznego w Sejmie fotolia.pl

4 sierpnia br. w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2349).

W Sali Kolumnowej zebrało się ponad 100 przedstawicieli strony społecznej, którzy przez cztery i pół godziny wypowiadali się w temacie nowelizacji ww. ustawy. Do Sejmu przybyli m.in. mieszkańcy gmin Wiskitki, Jaktorów, Baranów, Krasnystaw, Izbica, Zamość.

Projektowane przepisy zmieniają zasady wywłaszczeń pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zniesiona ma zostać tzw. „zasada korzyści”, która stosowana jest w wywłaszczeniach od 1998 r. Polega ona na założeniu, że właściciel nieruchomości wywłaszczanej pod cel publiczny ma prawo do odszkodowania na poziomie wartości, jaką ziemia uzyska po przeznaczeniu na cel inwestycyjny.

Pan Marcin Horała – pełnomocnik rządu ds. CPK, proponuje, aby przyjąć wartość rynkową nieruchomości powiększoną o 20-40% tej wartości.

Przedstawiciele strony społecznej wskazywali, że realizacja Kolei Dużych Prędkości CPK w zaproponowanych wariantach spowoduje utratę przez nich domów, pól, gospodarstw i miejsc pracy. Podnoszono również, że aktualnie procedura wywłaszczania pod inwestycje CPK polega albo na przyjęciu zaproponowanej przez CPK kwoty, albo na wywłaszczeniu. Procedura zakłada nadto wydanie nieruchomości w ciągu 120 dni, a dopiero następnie wypłatę odszkodowania.

Wśród postulatów zgłoszonych przez mieszkańców zagrożonych wywłaszczeniami dominowały wnioski o:

  • odrzucenie ustawy w całości,
  • dokonywanie wywłaszczeń wg norm Banku Światowego,
  • ukształtowanie odszkodowań w taki sposób, aby nie były krzywdzące dla wywłaszczanych,
  • ustanowienie przebiegu linii kolejowych tak, aby omijał gęstą zabudowę.

Argumenty przedstawione podczas wysłuchania publicznego trafią do sejmowej Komisji Infrastruktury, w której przedmiotowa ustawa jest procedowana.

Z treścią projektu ustawy i przebiegiem procesu legislacyjnego można zapoznać się tutaj.

Retransmisję z wysłuchania publicznego można obejrzeć tutaj.

Czw., 4 Sp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak