Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uproszczenie systemu sygnałów alarmowych

Obowiązujące przepisy, oparte na wieloletniej tradycji, rozróżniają alarm powietrzny i alarm o skażeniach przypisując im różne sposoby ogłoszenia i odwołania. Przedłożony projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach znosi to rozróżnienie. Ogłoszenie alarmu będzie następowało poprzez sygnał akustyczny modulowany (dźwięk syreny) w okresie trzech minut, zaś odwołanie – poprzez sygnał akustyczny ciągły trwający też trzy minuty.

Ogłoszenie i odwołanie alarmu będzie mogło następować również poprzez odpowiedni komunikat w środkach masowego przekazu, a ogłoszenie alarmu – również przez wizualny znak w kolorze czerwonym, najlepiej w kształcie kwadratu.

Dalsze zmiany zawarte w rozporządzeniu mają charakter porządkowy – dotyczą dostosowania brzmienia przepisów nowelizowanego rozporządzenia do ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym, do uzgodnionego w dniu 4 maja 2011 roku Planu Współdziałania Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Istotny wpływ na ostateczny kształt rozporządzenia miały również ustalenia Zespołu ds. funkcjonowania i doskonalenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania oraz wniosków z treningów KSWSiA.

Pt., 18 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski