W porządku obrad lutowego posiedzenia Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu znalazło się zaopiniowane zaledwie czterech projektów aktów normatywnych i to nie budzących większych kontrowersji. Mimo to obrady trwały bez mała dwie godziny – być może dlatego, że zebrani chcieli bliżej zapoznać nowego podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Joannę Berdzik.
Zgodnie z podziałem kompetencji nowa wiceminister ma być odpowiedzialna za jakość w edukacji, w tym za podstawę programową, podręczniki, sposób organizacji pracy szkół, nadzór pedagogiczny i doskonalenie nauczycieli. W swoich kompetencjach będzie również najprawdopodobniej miała współprzedowniczenie Zespołowi ds. Edukacji, Kultury i Sportu.
W trakcie obrad Pozytywnie zaopiniowane zostały:
- projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego;
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć Euro 2012;
- projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniającego rozporządzenie w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej;
- projekt rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie sposobu i trybu zaliczania niektórych bibliotek do bibliotek naukowych oraz ustalenia ich wykazu.
W ramach spraw różnych pochylono się nad stanowiskiem Związku Powiatów Polskich w sprawie niedoszacowania wielkości części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2012. Ustalono jednak, że podniesiona kwestia jest jedynie wycinkiem znacznie szerszego problemu finansowania oświaty. Nie będzie więc prowadzona odrębna dyskusja – zagadnienie będzie potraktowane jako jeden z tematów przygotowywanej na marzec dyskusji oświatowej na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej.