Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dodatkowe posiedzenie Zespołu Zdrowia KWRiST

Dodatkowe posiedzenie Zespołu Zdrowia KWRiST fotolia.pl

22 marca br. odbyło się kolejne już w tym miesiącu posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRIST. Posiedzenie skupiało się wokół dwóch następujących tematów.

Projekty rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na okres rozliczeniowy obejmujący okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Podczas omawiania projektu dyskutowano, z inicjatywy ZPP, na temat udzielania świadczeń zdrowotnych uchodźcom z Ukrainy (nie posiadającym obywatelstwa ukraińskiego), które są w Polsce jedynie tranzytem, nie ukrywając tego faktu, że przebywają w Polsce jedynie chwilowo. W odpowiedzi na to pytanie wskazano, że wstępnie wydaje się, że osobom takim można udzielać świadczeń zdrowotnych na podstawie ustawy o cudzoziemcach. Resort zdrowia przedstawi w najbliższym czasie, pisemną odpowiedź na pytanie jak postępować z takimi osobami.

Projekt ten otrzymał opinię pozytywną Zespołu Zdrowia z uwagą dotyczącą uwzględniania w finansowania napływu dodatkowych pacjentów uciekających przez wojną na Ukrainie.

Drugim omawianym projektem była uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych”. Głównym problemem, jaki wyłonił się na kanwie omawiania projektu jest brak lekarzy geriatrów w Polsce. Przeniesienie priorytetu na geriatrię, może spowodować odpływ lekarzy internistów do geriatrii, jednym z pomysłów, aby temu zapobiec jest obecność geriatrów jako konsultantów na nowo otworzonych oddziałach, bądź też wydzielenie na oddziałach wewnętrznych łóżek dedykowanych pacjentom w podeszłym wieku.

Podkreślano również, że wsparcie wyłącznie geriatrii i opieki długoterminowej nie rozwiąże problemów opieki nad osobami starszymi. Ponadto zwracano uwagę, że w dużej mierze oddziały geriatryczne są stosunkowo nowymi oddziałami, gdzie nie potrzeba aż tak znacznych środków finansowych na ich modernizację. Możliwość aplikowanie o środki na modernizację powinny mieć również oddziały wewnętrzne, z których jakiś procent dedykowany będzie pacjentom geriatrycznym.

Zgodnie z zapowiedzią resort zdrowia przygotuje, w najbliższych dniach, nowy projekt uwzględniający poprawki samorządów. Projekt ten otrzymał opinię pozytywną z uwagą dotyczącą koordynatora geriatrycznego oraz opieki długoterminowej.

Śr., 23 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek