14 marca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST. Posiedzenie rozpoczęło się od wydania opinii do projektów, które nie budziły wątpliwości strony samorządowej.
Opinię pozytywną Zespołu Zdrowia otrzymały następujące projekty:
- rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania;
- rozporządzenia RM w sprawie nadania statusu uzdrowiska sołectwom Złockie, Szczawnik oraz Jastrzębik;
- rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie leczenia uzdrowiskowego osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest.
Z powodu trwających do 17 marca br. konsultacji społecznych oraz braku osób reprezentujących MRiPS, gotowych do podjęcia merytorycznej dyskusji, z programu obrad zdjęto punkt dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zostanie omówiony na kwietniowym posiedzeniu Zespołu Zdrowia.
W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja obejmująca sprawy różne. Pierwszą omawianą sprawą była kwestia dotycząca rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek w tej sprawie zgłosiło ZPP. Przedstawiciel NFZ wskazał, że świadczenia te będą rozliczane w ramach umów, na zasadach określonych w tychże umowach. W przypadku ryczałtu świadczenia zostaną rozliczone w ramach ryczałtu, natomiast jeżeli będzie to opłata za konkretnie wykonane świadczenia, to na zasadach określonych w umowie o wykonywanie świadczeń.
Placówki POZ otrzymają wynagrodzenie, na takich zasadach, na jakich otrzymują w razie przyjęcie pacjenta spoza listy danego POZ. W odpowiedzi na pytania zadane przez mec. Bernadetę Skóbel, przedstawiciel NFZ wskazał, że na tę chwilę (najprawdopodobniej) nie będzie możliwości zaliczania świadczeń udzielonych Ukraińcom na poczet pobranych zaliczek tzn. 1/12.
Podczas dyskusji w tym punkcie wskazano, że już w chwili obecnej POZ mogą szczepić ukraińskie dzieci zgodnie z polskim kalendarzem szczepień obowiązkowych – jak zapewniono szczepionek nie braknie. Samorządowcy podkreślali, jak ważne jest aby obywatele Ukrainy byli szczepieni na równi z obywatelami Polski, inaczej w kraju powstanie chaos a ruchy antyszczepionkowe otrzymają dodatkową „pożywkę” i argumenty przeciwko szczepieniom (na zasadzie skoro obywatele Ukrainy nie muszą się szczepić a mogą korzystać np. z przedszkoli, to my również swoich dzieci szczepić nie będziemy).
W ramach dyskusji, która dotyczyła szczepień resort zdrowia poinformował, że nie planuje w przyszłym roku żadnego zakupu szczepionek na grypę. Zabezpieczonych zostanie, natomiast około 2,5 miliona dawek szczepionki do zakupu prywatnego.
Mec. Bernadeta Skóbel zadała również pytanie odnośnie sytuacji szpitali, w dużych miastach, które zwykle miały wykonanie na poziomie 98-102%; czy jeżeli w związku z napływem uchodźców w tych placówkach wykonanie sięgnie poziomu 110-120% to czy wówczas szpitale te otrzymają zapłaty za nadwykonania? Resort zdrowia w odpowiedzi na to pytanie wskazał, że na chwilę obecną nie ma jeszcze jasnego rozwiązania tego problemu. Odpowiedzi na to pytanie resort udzieli w następnym tygodniu.
Następnym tematem omawianym w sprawach różnych była kwestia finansowania świadczeń pediatrycznych w rodzaju leczenie szpitalne. Resort zdrowia wskazał, że początkowo szpitale faktycznie miały problemy, ponieważ wykonanie (uprzednich ryczałtów, które zamieniły się w świadczenia nielimitowane) oscylowało w granicach 60-70%, jednak z uwagi na to, że teraz będzie więcej pacjentów sytuacja powinna powrócić do normy, ponieważ poziom wykonania będzie znacząco rósł. Do końca marca powinny ujrzeć światło dzienne zmiany legislacyjne dotyczące pediatrii.
Kolejnym punktem posiedzenia był projekt Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej. W piątek (11 marca – red.) na spotkaniu roboczym doszło do kompromisu pomiędzy stroną samorządową i rządową oraz wypracowano rozwiązania dotyczące tego programu. Zatem projekt ten otrzymał opinię pozytywną ze szczegółowymi uwagami dotyczącymi wypracowanych kwestii.
Ostatnim omawianym projektem był projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu inwestycyjnego pod nazwą „Program inwestycyjny modernizacji podmiotów leczniczych”. Jak wskazali przedstawiciele resoru zdrowia, większość zgłoszonych przez stronę samorządowa uwag dotoczyła samej ustawy o Funduszu medycznym, a nie programu. Ustalono, że resort odniesienie się do zgłoszonych na piśmie uwag w najbliższym tygodniu, a następnie Zespół zaopiniuje projekt w trybie obiegowym.