Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

System rejestracji uchodźców tematem nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

System rejestracji uchodźców tematem nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego .

Od wybuchu wojny w Ukrainie przedstawiciele rządu i samorządu terytorialnego spotykają się na nadzwyczajnych posiedzeniach Komisji Wspólnej, by omawiać bieżącą sytuację. Tematem posiedzenia, które odbyło się w poniedziałek, 14 marca był system rejestracji uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Polski.

Pierwszym tematem poruszonym podczas posiedzenia było finansowanie działań samorządów. Strona rządowa zwróciła się z prośbą o jak najszybsze zgłaszanie potrzeb finansowych do wojewodów, by jak najszybciej móc wypłacać środki. Plan finansowy w tej sprawie musi powstać we wtorek, by w piątek mogła zostać uruchomiona pierwsza tura wypłat. W pierwszym rzucie samorządu otrzymają ok. 500 mln zł. Podkreślono również niezwykle dużą rolę współdziałania samorządów i ZUS-u w kwestii wypłaty świadczeń dla uchodźców. ZUS ma być informowany przy współudziale samorządów, ale za pośrednictwem wojewodów. Przedstawiciele ZUS-u zapewnili też o ścisłej współpracy z bankami.

Minister cyfryzacji mówił również o systemie obsługi uchodźców – do tej pory w ramach prób setki wniosków zostały złożone z pozytywnym skutkiem. Nalegał, aby zrobić wszystko, by proces rejestracji uchodźców nie był realizowany w urzędach, ale za pomocą mobilnych stacji w innych miejscach. Dotyczy to szczególnie tych miast, w których przebywa szczególnie dużo uchodźców. Każde miasto na prawach powiatu otrzyma jedną stację do mobilnej rejestracji, według zapowiedzi resortu cyfryzacji będzie ich więcej. W punktach mają być też osoby mówiące w języku ukraińskim, aby pomóc w obsłudze. Prowadzenie obsługi rejestracji poza urzędami ma pomóc w zachowaniu balansu między obsługą mieszkańców, a osobami z Ukrainy. Dystrybucja stacji mobilnych pomiędzy poszczególne JST rozpocznie się w tym tygodniu, sukcesywnie będą one docierały do coraz większej ilości miejsc.

Strona rządowa poinformowała również, że jest już przygotowywany projekt regulacji w sprawie osób fizycznych, które przyjmują uchodźców pod swój dach i wynagrodzenia dla nich. Strona samorządowa zwróciła się z prośbą o wcześniejsze skonsultowanie z nią treści wniosku. Przedstawiciele rządu odnieśli się również do wysokości stawki dobowej za osobę – w przypadku osób fizycznych będzie to 40zł, jeśli zaś chodzi o samorządy, to stawka może być większa, jednak nie będzie przekraczała 70 zł. Konkretne kwoty będą szacowane przez wojewodów.

Strona samorządowa pytała o to, w jaki sposób będzie przebiegała ewentualne weryfikacja miejsc, w których będą przebywali uchodźcy, a także jak będzie można weryfikować wypłatę środków. Zastanawiano się, kto będzie ponosił koszty w przypadku ewentualnych nadużyć.

Przedstawiciele samorządów dzielili się swoimi pytaniami dotyczącymi przyjmowania i rejestracji uchodźców w Polsce. Odpowiedzi na zadane pytania mają zostać udzielone podczas kolejnego posiedzenia Komisji Wspólnej, w której wezmą udział również przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.  

Pon., 14 Mrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska