1 lutego br., odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego 26 stycznia br., upoważniła Zespół do wydania opinii wiążącej w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw.
Wiele uwag pisemnych w tym zakresie zgłosił Związek Województw RP. Przyjęto propozycję zmiany, aby czas pracy ośrodka adopcyjnego wydłużyć według uznania ośrodka, co najmniej raz w tygodniu lub w dowolną sobotę w miesiącu. Uzgodniono termin, w którym ośrodek adopcyjny zobowiązany będzie do umożliwienia udziału w szkoleniu kandydata. Zaakceptowano propozycję zmiany, aby ośrodek adopcyjny umożliwił kandydatom do przysposobienia dziecka rozpoczęcie szkolenia w terminie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia złożenia kompletu dokumentów. Strona samorządowa zobowiązała się do wskazania katalogu niezbędnych dokumentów, które zostaną wyszczególnione w ustawie.
W dalszej kolejności omówiono wdrożenie systemu teleinformatycznego. Zawnioskowano o zabezpieczenie w budżecie państwa środków finansowych na modernizację lub wyposażenie ośrodków adopcyjnych w sprzęt komputerowy, oprogramowanie, oraz obsługę informatyczną – niezbędną do prowadzenia procedur w systemie teleinformatycznym. W OSR nie uwzględniono dodatkowych środków finansowych na sprawne funkcjonowanie systemu teleinformatycznego na poziome ośrodków adopcyjnych.
Szeroka dyskusja dotyczyła również przetwarzania danych osobowych kandydatów do przysposobienia dziecka, a także podstaw przetwarzania takich danych.
Ostatecznie projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uzyskał opinię pozytywną KWRiST (którą z upoważnienia podjął Zespół Zdrowia) z następującymi uwagami:
- w zakresie dodawanego art. 172 ust. 6 w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej polegającego na zmianie sposobu liczenia terminu udziału w szkoleniu kandydata do przysposobienia tj. wprowadzenia korekty, że termin ten będzie liczony od dnia przekazania przez kandydata wszystkich wymaganych dokumentów. Związek Województw RP zobowiązał się przesłać do 4 lutego 2022 r. taki katalog dokumentów. Ponadto przepis zostanie doprecyzowany w ten sposób, że zamiast sformułowania „umożliwia mu udział w szkoleniu” pojawi się sformułowanie „umożliwia kandydatom do przysposobienia dziecka rozpoczęcie szkolenia”;
- w zakresie dodawanego art.164 ust. 10a w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Strona samorządowa nie akceptuje sztywnego określenia w ustawie terminów aktualizacji dokumentacji kwalifikacyjnej dziecka, wskazując na zbędną kazuistykę proponowanego przepisu i zwiększenie biurokracji.