Posiedzenie Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 22 listopada 2021 r. zdecydowanie zdominowała tytułowa kwestia. Wątpliwości w tym zakresie przedstawiali zarówno przedstawiciele gmin, jak i województw.
Gminy: środki na infrastrukturę są niezbędne
Burmistrz Stanisław Bodys, Współprzewodniczący Zespołu ze Strony Samorządowej sygnalizował, że obecna wersja projektu Planu Strategicznego jest dla gmin niezwykle trudna z uwagi na praktycznie całkowite wyeliminowanie możliwości finansowania infrastruktury ze środków Wspólnej Polityki Rolnej – a odsyłanie w tym zakresie do Polityki Spójności jest trudne. Burmistrz Bodys sygnalizował np. ogromne potrzeby w gospodarce wodno-ściekowej. Za to Wójt Gminy Korycin Mirosław Lech dopytywał o konkretne źródła finansowania infrastruktury, skoro potrzeby mają być zaspokojone z innych źródeł.
Województwa: na zmiany systemowe nie ma naszej zgody
Zgodnie ze stanowiskiem Zarządu Związku Województw RP w tej sprawie, głosy dotyczyły radykalnej zmiany systemu instytucjonalnego dla interwencji: Infrastruktura na obszarach wiejskich oraz wdrożenie koncepcji inteligentnych wsi oraz Scalanie gruntów – i pozbawienie samorządów województw ich dotychczasowej roli w procesie wdrażania tych działań.
Przedstawiciele samorządów województw zwracali uwagę na to, że brak finansowania infrastruktury doprowadzi do zamknięcia zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Prócz tego sygnalizowali, że przewidziana do wykonywania części dotychczasowych zadań samorządów województw Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie wdroży się szybko w nowe zadania. Wskazywali też na duże ryzyko odpływu pracowników, mimo tego, że we właściwości samorządów województw pozostanie LEADER, będzie też należało prowadzić kontrole projektów realizowanych w obecnej perspektywie.
Ministerstwo: będzie KPO, Polityka Spójności i Polski Ład
…a wdrażanie przez województwa za dużo kosztuje – tak w skrócie można podsumować odniesienie się do uwag samorządowców ze strony wiceministra Ryszarda Bartosika. Minister mówił też o tym, że brak inwestycji infrastrukturalnych w WPR-ze wynika z ograniczonych środków oraz ambitnych celów klimatycznych. Zwracał również uwagę na to, że o 4 miliardy euro powiększono budżet PROW 2014-2020 w tzw. okresie przejściowym. Niemniej Minister Bartosik zadeklarował skrzętne odnotowanie uwag i dyskusję na ich temat z wicepremierem i Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henrykiem Kowalczykiem.