Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsekwencje ograniczania barier administracyjnych

Ustawa z dnia 25 marca 2011 roku o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli przewidziała, że w postępowaniach administracyjnych potwierdzenie wielu stanów faktycznych nie wymaga już złożenia zaświadczenia, a jedynie oświadczenia strony – pod rygorem odpowiedzialności karnej. Dotyczy to w szczególności postępowań w sprawach o świadczenia rodzinne i świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a pociąga za sobą konieczność zmiany aktów wykonawczych regulujących przebieg tychże postępowań.

W odniesieniu do świadczeń rodzinnych uznano, iż ze względu na skalę wprowadzanych zmian, konieczne jest zastąpienie obecnie obowiązującego rozporządzenia z dnia 2 czerwca 2005 roku regulującego te kwestie nowym rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne. W przypadku świadczeń z funduszu alimentacyjnego zdecydowano się na nowelizację rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lipca 2010 roku przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

W nowym stanem prawnym oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej może zostać złożone na potwierdzenie: uczęszczania osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej, braku propozycji zatrudnienia, terminu urlopu wychowawczego i okresu, na jaki został udzielony, okresu zatrudnienia, uzyskania dochodu i jego wysokości, a także bezskuteczności egzekucji. Pociągnęło to za sobą konieczność opracowania nowych wzorów oświadczeń i modyfikacji obowiązujących obecnie.

Wśród innych zmian jakie przynosi przedłożony projekt aktu wykonawczego wymienić należy zniesienie obowiązku jednoczesnego posługiwania się numerami NIP i PESEL – obecnie zastosowanie będzie miał wyłącznie ten drugi. Dostosowano ponadto przepisy do zmian w definicji dochodu.

Oba przywołane projekty będą opiniowane na listopadowym posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czw., 20 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski