Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

By być gotowym na powódź

Dyrektywa 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 roku w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim nakłada na państwa członkowskie obowiązek opracowania map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Te pierwsze wskazują obszary geograficzne, na których może nastąpić powódź; te drugie – potencjalnie negatywne skutki związane z powodzią. Szczegółową treść obu rodzajów map ustalają samodzielnie państwa członkowskie. W Polsce nastąpi to mocą rozporządzenia Ministra Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie opracowania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego, którego projekt trafił właśnie do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami mapy zagrożenia powodziowego będą przygotowywane w dwóch zestawach tematycznych:

  1. map zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody – dla całości obszaru zagrożonego powodzią;
  2. map zagrożenia powodziowego wraz z prędkościami przepływu wody i kierunkami przepływu wody – co najmniej dla miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu oraz innych miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tys. osób.

Mapy ryzyka powodziowego również przygotowuje się w dwóch zestawach tematycznych:

  1. mapę ryzyka powodziowego przedstawiającą zagrożenie dla ludności oraz potencjalne straty powodziowe. Straty powodziowe wyznaczane są jako sumę potencjalnych strat dla poszczególnych klas użytkowania terenu (terenu zabudowy mieszkaniowej, tereny przemysłowe, tereny komunikacyjne, lasy, tereny rekreacyjno-wypoczynowe, użytki rolne), które z kolei zależą od wartości majątku w danej klasie użytkowania terenu i funkcji strat wiążącej głębokość wody z utratą wartości majątku w danej klasie użytkowania terenu. Rozporządzenie określa zarówno wartość majątku jak i funkcję strat, np. w przypadku terenów zabudowy mieszkaniowej wartość majątku w zł/m2 waha się od 162 zł 79 gr (województwo podlaskie) do 559 zł 3 gr (województwo śląskie), zaś szacowana skala zniszczeń w przypadku wody o głębokości do 0,5 m wynosi 20%, o głębokości od 0,5 m do 2 m – 35%, od 2 do 4 m – 60%, powyżej 4 metrów – 95%;
  2. mapę ryzyka powodziowego przedstawiającą użytkowanie terenu oraz obszary i obiekty i szczególnym znaczeniu kulturowym, przyrodniczym i gospodarczym.

Przedłożone rozporządzenie daje szansę na nowoczesne podejście do przewidywania skutków powodzi na obszarze kraju.

Czw., 25 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski