Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z wrześniowego posiedzenia plenarnego KWRiST

Z wrześniowego posiedzenia plenarnego KWRiST fotolia.pl

17 projektów aktów prawnych uzgodnionych, jeden zdjęty z porządku obrad, sześć odesłanych na zespoły z upoważnieniem do wydania wiążącej opinii – to bilans ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 28 września br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obradom współprzewodniczyli – Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w resorcie administracji i spraw wewnętrznych oraz Marek Olszewski, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Lubicz.

Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Edmund Kaczmarek, członek zarządu ZPP, starosta jędrzejowski; Zbigniew Deptuła, członek Zarządu ZPP, starosta makowski; Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura ZPP oraz jego zastępca Grzegorz Kubalski.

Porządek w klasyfikacji zawodów

Dyrektor Grzegorz Kubalski zgłosił uwagę do projektu rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej  zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Chodziło o brak spójności z przepisami wydawanymi przez ministra edukacji.

- W obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania dwa zawody: technik mechanizacji rolnictwa oraz technik technologii odzieży mają nadal oznaczenie "s", które oznacza, że są to jednocześnie zawody objęte klasyfikacją szkolnictwa zawodowego. Tak jest  pomimo, że w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nie są już wyodrębnione. Należy więc usunąć oznaczenie "s", przy tych zawodach – proponował. Obecny na posiedzeniu wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed obiecał w najbliższym czasie rozpatrzeć uwagę. Sam projekt uzyskał pozytywną opinię strony samorządowej.

Ustawa okołobudżetowa

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na rok 2017 został co prawda uzgodniony, ale z wyłączeniem dwóch kwestii.

- Zastrzeżenia zespołu ds. finansów publicznych wzbudziła kwestia o znaczeniu fundamentalnym. Do tej pory przyjęta została zasada, że w ramach ustaw okołobudżetowych następowało obniżenie obligatoryjnego odpisu na doskonalenie zawodowe nauczycieli z poziomu 1% wynikającego z ustaw branżowych na poziom 0,5 % sztywno albo w sposób miękki na poziom między 0,5 % a 1 %. W projekcie tej ustawy okołobudżetowej takiej zmiany nie ma. My jako strona samorządowa nalegamy na utrzymanie rozwiązania, które obowiązuje w 2016 r. – zaznaczał Grzegorz Kubalski. Rozwiązanie tego zagadnienia wymaga opinii Ministerstwa Edukacji.

Druga kwestia, której nie akceptuje strona samorządowa, to obniżenie w projekcie ustawy miesięcznej kwoty dotacji z budżetu państwa na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi z obiecanego poziomu 250% podstawy na poziom 200%. - A więc jest to utrzymanie w roku przyszłym takiego poziomu jaki jest obecnie. Zwrócić jednak należy uwagę, że w tych ośrodkach część osób jest zatrudnionych na pensji zbliżonej do płacy minimalnej. Decyzje o podniesieniu płacy minimalnej od 2017 r. wywrą zaś istotne koszty związane w funkcjonowaniem tych ośrodków – komentował dyrektor Kubalski.

W związku z tym strona samorządowa zaproponowała alternatywne rozwiązanie - albo należy dokonać podniesienia o określony odsetek poziomu dotacji albo zastrzeżenia, że jeśli mówimy o pracownikach tych ośrodków wsparcia, to ich podniesienie płacy minimalnej zacznie obowiązywać od 2018 r. a nie od 1 stycznia 2017 r.

Nie ta metodologia

Podczas posiedzenia plenarnego strona samorządowa więcej uwagi poświęciła także projektowi rozporządzenia Ministra Finansów  w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy m.in. świadczeń z tytułu specyficznych elementów wspierających zatrudnienie otrzymanych w ramach programów specjalnych, jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej przyznanych absolwentom centrum integracji społecznej oraz absolwentom klubów integracji społecznej, ryczałtu na przejazdy na szkolenia oraz ryczałtu na zakwaterowanie otrzymanych w ramach bonu szkoleniowego.

Strona samorządowa zwraca uwagę na wątpliwą metodologię obliczania oceny skutków tych regulacji.

- Ocena skutków regulacji ma odpowiedzieć nam, jaki efekt wywrze przyjęcie danego rozwiązania. Oznacza to, że musimy porównywać stan, który byłby, gdyby danego rozwiązania prawnego nie było, ze stanem, w którym dany akt prawny zostaje przyjęty – tłumaczył Grzegorz Kubalski.

- W przypadku tego rozporządzenia została przyjęta inna metodologia, oparta na stwierdzeniu „ponieważ rok wcześniej, czyli w roku 2016, istniało analogiczne zwolnienie, które wygasa 31 grudnia, to wprowadzenie nowego zwolnienia od 1 stycznia 2017 r., nie dokonuje żadnych zmian w systemie finansów, bo i tak w roku bieżącym dochodów z tego tytułu nie było" – kontynuował.

W sposób oczywisty taka metodologia jest błędna. - Nie można bowiem przyjąć, że jeśli określony dochód w przyszłym roku się nie pojawi chociaż był planowany, a nie było go w roku bieżącym, to właściwie jest to neutralne dla budżetu państwa – zaznaczał przedstawiciel ZPP. W związku z tym postulował, aby w przypadku aktów, które mają zakreślony czas obowiązywania, przeprowadzać ocenę skutków regulacji w sposób właściwy metodologicznie.

W odpowiedzi, Anna Zdonek z Ministerstwa Finansów podała, że resort w rozporządzeniu tym przyjął metodologię zakładającą, że wykazuje ubytki rok do roku, to znaczy pokazuje zwiększenie ubytków i ewentualnie zmniejszenie tych ubytków.

Jak podała Anna Zdonek, rozporządzenie nie generuje dodatkowego ubytku dochodów. A jeżeli chodzi o ocenę skutków regulacji, należy mieć na uwadze, że jest to kontynuacja obecnie obowiązującego rozporządzenia, które już mogło wywrzeć pozytywny skutek na rynek pracy. Zaproponowane instrumenty mają bowiem pomóc bezrobotnym w znalezieniu pracy lub w podjęciu działalności gospodarczej.

- Dlatego przeprowadzenie całościowej oceny skutków regulacji, która odzwierciedlałaby w pełni skutki dalszego zaniechania, powinno uwzględniać także skutki wcześniejszych zaniechań. Zebranie takich danych i przeprowadzenie tego w sposób całościowy mogłoby skutkować tym, że rozporządzanie nie zostałoby wydane w pożądanym terminie – wyjaśniała.

Pomoc społeczna

Strona samorządowa zgłosiła także trzech kandydatów na członków nowej Rady Pomocy Społecznej.

Transport zbiorowy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaproponowało spotkanie ze stroną samorządową, podczas którego omawiany będzie projekt ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Zgodnie z zapowiedzią wiceministra Piotra Żochowskiego ma się ono odbyć w paździenirku. 

Od października debaty

Na koniec Marek Olszewski przypomniał  też o zapomnianym w ostatnim czasie zwyczaju organizowania debat tematycznych podczas posiedzeń plenarnych KWRiST. Samorządowcy zaproponowali, że chcieliby rozmawiać o prawie wodnym, Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, wydatkowaniu środków europejskich w obecnej perspektywie oraz o zmianach w systemie oświaty.

Debata o prawie wodnym odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Komisji, które zaplanowano na 26 października br.

Samorządowcy przekazali także stronie rządowej list do premier Beaty Szydło w sprawie selektywnej zbiórki odpadów. Więcej na ten temat w: Samorządowcy piszą do premier w sprawie selektywnej zbiórki odpadów

Pełna lista projektów uzgodnionych:

  1. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania,
  2. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej na rok 2017 – zastrzeżeniem do dwóch opisanych kwestii,
  3. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów  w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
  4. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika socjalnego,
  5. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej,
  6. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych,
  7. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska w pomiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą,
  8. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  9. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie oznakowania krwi i jej składników,
  10. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie stażu adaptacyjnego dla cudzoziemców ubiegających się o przyznanie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej,
  11. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego,
  12. Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej,
  13. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy,
  14. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony,
  15. Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw,
  16. Pakiet 10 projektów rozporządzeń Ministra Środowiska w sprawie specjalnych obszarów ochrony,
  17. Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań istotnych dla realizacji Przejściowego Planu Krajowego.

Zespoły robocze:

  • Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 (zespół ds. międzynarodowych),
  • Projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych we wniosku marszałka województwa o określenie warunków zwrotu, odstąpienie od dochodzenia zwrotu lub umorzenie należności Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej),
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej (zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej),
  • Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych (zespół ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej),
  • Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (zespół ds. infrastruktury, rozwoju lokalnego, polityki regionalnej i środowiska),
  • Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (zespól ds. administracji publicznej i bezpieczeństwa obywateli).

Zdjęte z porządku obrad:

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów (projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych, znajdzie się w porządku obrad kolejnego posiedzenia).

Pt., 30 Wrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska