Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zasady udzielania dotacji z częściowo uwzględnionymi postulatami ZPP

Zasady udzielania dotacji z częściowo uwzględnionymi postulatami ZPP fotolia.pl

W siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej 26 bm. odbyło się robocze spotkanie w sprawie projektu ustawy o systemie oświaty.

O samym projekcie i uwagach zgłoszonych przez Związek Powiatów Polskich pisaliśmy już w Dzienniku Warto Wiedzieć - TUTAJ.

Podczas spotkania udało się uzgodnić wiele budzących zastrzeżenia zapisów a tym samym uwzględniona została część uwag ZPP do przedmiotowej nowelizacji.

Uwzględniono następujące uwagi Związku Powiatów Polskich:

  1. zdefiniowano pojęcie „wydatków bieżących”;
  2. doprecyzowano, że tylko samorząd, który udziela dotacji ma obowiązek ogłaszania na BIP informacji o podstawowej kwocie dotacji oraz przewidywanej liczbie dzieci, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i jej aktualizacje;
  3. doprecyzowano, że wykorzystanie dotacji następuje poprzez zapłatę za zrealizowane zadania, w roku budżetowym, na który dotacja została udzielona, niezależnie którego roku zadania te dotyczą;
  4. w zakresie przekazywania dotacji dla szkół publicznych prowadzonych przez podmioty inne niż samorządy, dokonano rozbicia przepisu na szkoły realizujące obowiązek szkolny i obowiązek nauki oraz nierealizujące takiego obowiązku. Dla szkół realizujących obowiązek szkolny i obowiązek nauki przyjęto, że otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu JST obowiązanej do prowadzenia danego typu i rodzaju szkół w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla szkół danego typu i rodzaju, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST. W przypadku braku na terenie odpowiednio gminy lub powiatu szkoły danego typu i rodzaju prowadzonej odpowiednio przez gminę lub powiat, kwotę dotacji określa się w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla szkół danego typu i rodzaju w odpowiednio najbliższej gminie lub powiecie prowadzącym szkołę danego typu lub rodzaju, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla odpowiednio gminy lub powiatu. Natomiast w przypadku pozostałych szkół prowadzonych przez podmioty inne niż JST, otrzymują one na każdego ucznia dotację z budżetu JST obowiązanej do prowadzenia danego typu i rodzaju szkół, w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla szkół danego typu i rodzaju, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST. W przypadku braku na terenie odpowiednio gminy lub powiatu szkoły danego typu i rodzaju prowadzonej odpowiednio przez gminę lub powiat, kwotę dotacji określa się w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla odpowiednio gminy lub powiatu.
  5. uzupełniono przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w szkołach niepublicznych o placówki niepubliczne wymienione w art. 2 ust. 3,4,7 i 10 ustawy o systemie oświaty;
  6. dodano zapis określający, że minister właściwy do spraw oświaty i wychowania udostępni na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, elektroniczną aplikację do wyznaczania dla każdej gminy i powiatu, odpowiednio gminy i powiatu najbliższego w rozumieniu nowelizacji. Należy podkreślić, że pierwotnie w projekcie ustawy nie przewidziano takiego rozwiązania i to staraniem przedstawiciela ZPP niniejszy zapis został do projektu ustawy wprowadzony zabezpieczając tym samym interesy samorządów.
  7. wykreślono zapisy dotyczące konieczności przekazania dotacji do dnia 31 grudnia roku budżetowego, jeżeli zwiększenie kwoty dotacji następuje po dniu 15 grudnia roku budżetowego.

Ponadto udało się uzgodnić, że aktualizacja podstawowej kwoty dotacji, będzie przeprowadzana dwa razy w roku. Pierwsza w miesiącu roku budżetowego, następującym po miesiącu, w którym upłynęło 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na rok budżetowy. Do tej aktualizacji uwzględniany będzie plan dochodów i wydatków budżetu JST według stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc aktualizacji oraz liczbę uczniów ustaloną na podstawie danych SIO według stanu na dzień 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.  Druga aktualizacja będzie miała miejsce w październiku roku budżetowego. Przy tej aktualizacji uwzględnić należy plan dochodów i wydatków budżetu JST według stanu na 30 września roku budżetowego oraz zaktualizowaną przewidywaną liczbę dzieci, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć stanowiącą sumę 2/3 liczby uczniów ustaloną na podstawie danych SIO według stanu na dzień 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy oraz 1/3 liczby uczniów ustaloną na podstawie danych SIO według stanu na dzień 30 września roku budżetowego. Zaktualizowana podstawowa kwota dotacji obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca roku budżetowego, następującego po miesiącu, w którym dokonano aktualizacji.

Wprowadzono także do projektu ustawy pojęcie najbliższego województwa i możliwość, że w przypadku braku odpowiednio najbliższej gminy lub powiatu prowadzącego szkołę danego typu i rodzaju, kwotę dotacji określa się w wysokości nie niższej niż 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju dla najbliższego województwa prowadzącego szkołę danego typu i rodzaju.

Jak stwierdzono na wstępie, tylko część uwag ZPP została uwzględniona, ale wynikało to z faktu, że niniejsza nowelizacja miała mieć charakter jedynie doprecyzowujący, natomiast większe systemowe zmiany czekają nas jeszcze w tym roku. Dlatego też Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na uwagi ZPP wskazało, że większość z nich nie została uwzględniono na obecnym etapie prac, ale zostaną one zrewidowane podczas prac nad nową ustawą o systemie oświaty, ponieważ w zdecydowanej większości są one zasadne. 

Ostatecznie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 16 marca br. w uzgodnionym kształcie zyskał 27 bm. pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czw., 28 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka