Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowcy o cyberbezpieczeństwie

Samorządowcy o cyberbezpieczeństwie fotolia.pl

25 kwietnia br. w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Na wstępie omówiono założenia strategii cyberbezpieczeństwa dla RP. Samorządy zauważyły, ze w założeniach brakuje uwzględnienia realiów ekonomicznych administracji albo jest ich niewiele. Ekspert strony samorządowej wskazał na brak wizji, celu programu. Przedstawiciele MC odpowiedzieli, że szczegółowe cele zostaną określone dopiero przy realizacji Strategii.

W dalszej części posiedzenia zaopiniowano 3 rozporządzenia CEPIK- owe, tj. projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie sposobu, trybu i terminów przekazania danych do centralnej ewidencji kierowców, projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków i trybu przekazywania staroście informacji o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnianych przez kierowców oraz projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie rodzaju i zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji kierowców. Wszystkie projekty zaopiniowano pozytywnie po deklaracji reprezentantów MC dot. uwzględnienia uwag szczegółowych strony samorządowej (głównie ZPP).

Kolejnym aktem prawnym analizowanym przez Zespół była ustawy o usługach zaufania, identyfikacji elektronicznej oraz zmianie niektórych ustaw. Projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych i nie mógł zostać zaopiniowany na posiedzeniu. Strona samorządowa zwróciła się z prośbą o przekazanie aktualnego harmonogramu prac rządowych nad dostosowaniem polskiej infrastruktury do rozporządzenia eIDAS, a także szacunku kosztów dostosowania (na poziomie rządowym i samorządowym) i danych technicznych dotyczących wykorzystywania krajowego węzła eIDAS (samorządy wszystkich poziomów muszą się do niego dostosować).

Ponadto, omówiono i zaopiniowano aktualne wersje projektów:

  • rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazywane,
  • rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowego sposobu zgłaszania pełnomocnictw ogólnych za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz ich przekazywania do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych,
  • rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów spraw, które mogą być załatwiane z wykorzystaniem portalu podatkowego.
Czw., 28 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka