Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obowiązkowe książeczki zdrowia jako dokumentacja medyczna

Obowiązkowe książeczki zdrowia jako dokumentacja medyczna fotolia.pl
Do zaopiniowania trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
Wydanie nowego rozporządzenia w tej sprawie wynika z faktu iż zmieniono ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, gdzie nadano nowe brzmienie upoważnieniu, które obliguje Ministra Zdrowia do określenia wzorów niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności książeczki zdrowia dziecka. Obecnie obowiązujące rozporządzenie zachowuje moc do czasu wydania nowych przepisów, jednak nie dłużej niż do dnia 28 lutego 2016 roku. 
Zmiany są w zasadzie porządkujące oraz dostosowujące do regulacji z innych aktów, ich główny podział przedstawia się następująco:
 
  • Doprecyzowany został zakres danych w skierowaniu na badania diagnostyczne, konsultację specjalistyczną lub leczenie finansowane ze środków publicznych (dodano kod resortowy stanowiący VIII części systemu resortowych kodów identyfikacyjnych).
  • Zmiany w dokumentacji Państwowego Ratownictwa Medycznego - w przypadku braku stanowiska dyspozytora, informacje dotyczące zgłoszenia będą zawarte w dokumentacji indywidualnej (karcie zlecenia wyjazdu zespołu). Dokumentacje zbiorczą prowadzona byłaby i tworzona przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w systemie teleinformatycznym w tym wypadku zmianie ulegną też kody pilności zlecenia wyjazdu;
  • Rozszerzono regulację dotyczące prowadzanie dokumentacji medycznej w wypadku wystawienia recept dla siebie i członków najbliższej rodziny, poprzez dodanie tam również pielęgniarek i położnych. Ma to związek z nabytymi przez tą grupę zawodową uprawnieniami.
  • Ujednolicenie przepisów dotyczących badań diagnostycznych lub konsultacji specjalistycznych
  • Wyłączenie okołooperacyjnej karty kontrolnej w przypadku operacji w trybie natychmiastowym.
 
Niezmienione pozostają przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji medycznej, gdyż ewentualne zmiany w tym zakresie wymagałyby uregulowania przedmiotowej kwestii w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
 
W projekcie rozporządzenia określa się wzór książeczki zdrowia oraz karty przebiegu znieczulenia. Książeczka zdrowia dziecka będzie zawierała najistotniejsze informacje o stanie zdrowia. Zaliczenie tej książeczki do dokumentacji medycznej umocni jej rangę w przepisach prawa, bo obecnie wynika to ze zwyczaju i dobrowolności. Obowiązek systematycznych wpisów ma przyczynić się do polepszenia wiedzy o stanie małego pacjenta. 
Czw., 1 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk