Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany, zmiany... dotacje na pomoc repatriantom

Zmiany, zmiany... dotacje na pomoc repatriantom fotolia.pl

20 lipca 2015 roku w siedzibie Ministerstwa Finansów odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu do spraw Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przedmiotem obrad było rozpatrzenie dwóch projektów rozporządzeń: pierwsze autorstwa Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach podziału rezerwy celowej budżetu państwa „Pomoc dla repatriantów”, udzielania dotacji powiatowi i gminie, przekazywania staroście środków finansowych na pokrycie wydatków związanych z udzieleniem repatriantom pomocy oraz wniosków o udzielenie dotacji powiatowi i gminie oraz drugie - autorstwa Ministra Finansów w sprawie przeprowadzania audytu wewnętrznego oraz przekazywania informacji o pracy i wynikach audytu wewnętrznego.

Pierwszy z omawianych aktów prawnych dotyczy dostosowania przepisów rozporządzenia do istniejącego stanu faktycznego i prawnego - od 2007 roku, zgodnie z ustawą o repatriacji, ministrem zajmującym się sprawami repatriantów jest Minister właściwy do spraw wewnętrznych – aktualne brzmienie rozporządzenia różni się więc od treści ustawy.

Związek Powiatów Polskich zgłosił zastrzeżenie do proponowanego brzmienia § 9 zmienianego rozporządzenia. MSW proponowało bowiem, by początkiem liczenia 30-dniowego terminu na wypłatę dotacji gminom był dzień podpisania porozumienia. W ocenie ZPP takie rozwiązanie budzi istotne zastrzeżenia, albowiem podpisanie porozumienia jest całkowicie zależne od woli stron. Zatem wojewoda będzie mógł dowolnie przedłużać termin realizacji dotacji, bez żadnych konsekwencji. Zaproponowano, by w terminie wskazanym w § 8 ust. 5 (po przeprowadzeniu analizy i stwierdzeniu kompletności wniosku o udzielenie dotacji) wojewoda był zobligowany do zawarcia porozumienia. MSW zaakceptowało uwagę i zobowiązało się do uwzględnienia jej w projekcie.

Drugi z projektów rozporządzeń dotyczył zmian w zasadach przeprowadzania audytu wewnętrznego. Z uwagi na fakt, iż Ministerstwo Finansów nie przekazało Zespołowi KWRiST wersji projektu po uzgodnieniach międzyresortowych, projektu nie uzyskał pozytywnej opinii Zespołu. Członkowie będą mogli wypowiedzieć się na temat zaproponowanej treści po zapoznaniu się z wersją ostateczną. 

Czw., 23 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka