Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nad czym zastanawiał się zespół finansowy KWRiST

Nad czym zastanawiał się zespół finansowy KWRiST fotolia.pl

Zamówienia publiczne i konieczność likwidacji rzeczy znalezionych wzbudziły największą uwagę członków Zespołu ds. Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podczas ostatniego posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 25 maja w Ministerstwie Finansów pozytywnie rozpatrzone zostały następujące projekty:

  • ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw,
  • rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestru podmiotów wykluczonych z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich,
  • ustawy o rewitalizacji,
  • rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania i dokumentowania wydatków egzekucyjnych,
  • rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania i dokumentowania wydatków egzekucyjnych,
  • rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu postępowania przy sprzedaży zajętych ruchomości ulegających szybkiemu zepsuciu oraz przechowywaniu i sprzedaży niektórych ruchomości.

Pozytywną opinię otrzymał również projekt rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie wykazu gmin, którym przysługuje część rekompensująca subwencji ogólnej za rok 2014. Tu jednak wniesiona została uwaga strony samorządowej, co do tego że istnieją gminy, które z jednej strony mają udział w janosikowym a z drugiej otrzymują rekompensacje w postaci subwencji ogólnej, co świadczy o niekonsekwencji działań ustawodawcy i wymaga zmian. Przykładem mogą być Polkowice ze specjalną strefą ekonomiczną. Uwagę poparła także minister Hanna Majszczyk, współprzewodnicząca Zespołu.

Natomiast projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DR 427) nie zyskał aprobaty strony samorządowej. Uwagi wniósł bowiem Związek Powiatów Polskich. Obecna na posiedzeniu Bernardeta Skóbel, radca prawny ZPP tłumaczyła, że Ministerstwo Finansów nie zauważyło, że w uchwalonej wersji ustawy o rzeczach znalezionych usunięto przepis wskazujący na likwidację rzeczy znalezionych, które w związku z upływem czasu stały się własnością powiatu, w trybie postępowania egzekucyjnego. Z rzeczami takimi powiat postępuje według własnego uznania. Tym samym przedłożone rozporządzenie w zakresie par. 1 pkt 1 nie ma żadnej podstawy prawnej. - Chybione jest też zawarte w uzasadnieniu porównanie z przypadkiem pojazdów przejętych przez powiat. W tym bowiem przypadku art. 130a ust. 10f zd. 2 Prawa o ruchu drogowym przesądza, że wykonanie orzeczenia o przepadku pojazdu następuje w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji -  podnosiła. Z jej argumentacją nie zgadzał się resort finansów. Projekt będzie rozpatrywany na posiedzeniu plenarnym KWRiST.

Bardzo dużo uwag i kontrowersji wzbudził także projekt nowego Prawa Zamówień Publicznych. Jego autorem jest Urząd Zamówień Publicznych. Projekt dostosowuje polskie przepisy do zasadniczych zmian prawa unijnego w tym zakresie. Strona samorządowa miała wiele wątpliwości do tego aktu. Jednak część z odpowiedzi na nie UZP przysłał tuż przed posiedzeniem, dlatego współprzewodniczący Zespołu, Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy uznał, że Zespół potrzebuje czasu na zastanowienie się nad nimi. Projekt będzie rozpatrywany na posiedzeniu plenarnym KWRiST.

Na koniec członkowie Zespołu zasygnalizowali konieczność rozpatrzenia prośby gminy Wierzchowo dotyczącej pomocy w rozwiązaniu problemu związanego z nieprzyznaniem jej części wyrównawczej subwencji ogólnej oraz zobowiązaniem do dokonywania wpłat do budżetu Państwa. Gmina znalazła się w tragicznej sytuacji. Wszystko przez to, że popełniła nieświadomy błąd w sprawozdaniu Rb-PDP za IV kwartał 2013 r., zawyżając dochody podatkowe. Zamiast subwencji, dostała informację o konieczności zapłaty janosikowego. Ministerstwo Finansów ze względów proceduralnych nie chce skorygować naliczeń gminy.

Pt., 29 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska