Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowości dot. Społeczeństwa Informacyjnego

Nowości dot. Społeczeństwa Informacyjnego fotolia.pl

24 kwietnia 2105 roku w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas spotkania uzgodniono projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz niektórych innych ustaw, a także projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Dwa projekty aktów prawnych, a mianowicie projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie udzielenia pomocy na rozwój infrastruktury szerokopasmowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 oraz projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków prezentowany przez przedstawiciela Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, nie zostały uzgodnione. Stało się tak z uwagi na wielość wątpliwości zgłoszonych przez stronę samorządową. Projektodawcy zobowiązali się do przeanalizowania uwag i ustosunkowania się do nich do następnego posiedzenia Zespołu.

Ponadto, na posiedzeniu Zespołu zaprezentowano ogólne założenia systemu teleinformatycznego pod nazwą e- Finanse Publiczne. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, platforma będzie umożliwiała horyzontalną wymianę danych pomiędzy jednostkami administracji rządowej i samorządowej. Projekt zakłada utworzenie bazy danych z całego kraju, dostępnych dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Dodatkową funkcją platformy będzie udostępnianie określonych informacji obywatelom i przedsiębiorcom, np. informacje o wysokości podatków i opłat lokalnych w danym regionie.

Ministerstwo jest na etapie analizy biznesowej i opracowywania szczegółowych funkcjonalności platformy. Strona rządowa i samorządowa zadeklarowały chęć współpracy w celu wypracowania wspólnej koncepcji i najbardziej użytecznych rozwiązań.

Kolejnym punktem posiedzenia było sprawozdanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z działania systemu pl.ID od dnia 1 marca 2015 roku do dnia 19 kwietnia 2015 roku. Jak donosi przedstawiciel Ministerstwa, system miał 2 przerwy w działaniu tj. 3 marca i 25 marca do godziny 9.00.

Do 20 kwietnia załatwiono ok. 4,5 mln spraw, w tym m.in. ok. 350 tys. zameldowań, ok. 65 tys. nadań numeru PESEL. Oczywiście, wpływały i wpływają uwagi użytkowników dot. funkcjonowania systemu, jednakże są one na bieżąco rozpatrywane i w razie potrzeby - uwzględniane.

Zgodnie z danymi z Ministerstwa, było ponad 469 tys. odsłon e-usług różnego rodzaju, najpopularniejsza usługa to sprawdzenie statusu sprawy.

Wobec braku innych spraw do omówienia, zamknięto posiedzenie.

Czw., 30 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka