Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dzięki CEIDG łatwiej ścigniemy dłużnika!

Dzięki CEIDG łatwiej ścigniemy dłużnika! fotolia.pl

Trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Najistotniejsze zmiany dotyczą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i danych tam zawartych.

Rewolucyjne znaczenie ma mieć zmiana dotycząca obowiązku wskazania tytułu prawnego do nieruchomości pod adresem której przedsiębiorca ma zamiar prowadzić swoją działalność. Wpłynie to na autentyczność danych podawanych w CEIDG. Przedsiębiorca nie będzie mógł podać fikcyjnego adresu do doręczeń bądź nieaktualnego adresu prowadzenia działalności.

Adres podany w CEIDG ma stanowić niejako „oficjalny” adres przedsiębiorcy, mają się z nim wiązać skutki administracyjne. W założeniu projektodawcy, doręczenia dokonywane na adres podany w CEIDG mają być uznane za prawnie skuteczne. Niewątpliwie wpłynie to na sprawność i skuteczność postępowania oraz umożliwi sprawniejsze dochodzenie należności od dłużników - przedsiębiorców wpisanych do CEIDG.

Dodatkowo przewidziane są min. nastąpujace zmiany:

I.  uproszczenie procedury dokonywania wykreśleń z CEIDG przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali wykonywania działalności gospodarczej na skutek:

- zgonu,

- upływu 24 – miesięcznego okresu zawieszenia wykonywanej działalnościi

- orzeczenia prawomocnego zakazu prowadzenia działalności.

II.  przedsiębiorca będzie mógł zadecydować, czy numer telefonu, który podał we wniosku będzie dotyczył tylko kontaktów z administracją publiczną, czy ma być widoczny we wpisie „dla wszystkich”,

III.  poszerzenie danych zawartych we wpisie o dane np. przedstawiciela ustawowego,

IV.  możliwość „samokorekty” przez organy gminy błędów i omyłek powstałych w wyniku wprowadzania do systemu teleinformatycznego danych z wniosku papierowego,

V.   możliwość rezygnacji z wpisu do CEIDG przed faktycznym rozpoczęciem działalności gospodarczej – dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorca „rozmyśli się” po złożeniu wniosku o wpis a data określona we wniosku jako data rozpoczęcia przez niego działalności gospodarczej jeszcze nie nadeszła.

Projekt trafił do Zespołu Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czw., 9 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka