Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany we wspieraniu działalności innowacyjnej-kredyt technologiczny

Zmiany we wspieraniu działalności innowacyjnej-kredyt technologiczny fotolia.pl

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło do uzgodnienia KWRiST projekt ustawy  o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz niektórych innych ustaw. Ma on na celu kontynuację tego typu finansowania w nowej perspektywie budżetowej. Docelowym programem operacyjnym będzie Program Inteligentnego Rozwoju, który to ma dalej wspierać przedsiębiorców w realizacji zadań związanych z rozwojem nowych technologii.

Co to jest kredyt technologiczny?

Jest on instrumentem wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców, głównym jego celem jest wsparcie finansowe w procesie wdrożenia nowych technologii. Korzyść dla przedsiębiorców stanowi częściowa spłata kapitału przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Finansowanie musi obejmować wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej lub wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej, których celem jest wytworzenie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów i usług.

Zmiany w dotychczasowej regulacji

Obecnie obowiązująca ustawa  w tym zakresie weszła w życie w 2008 roku, wprowadzone zmiany mają na celu dostosowanie jej do obowiązujących rozporządzeń Komisji Europejskiej.

Istotną zmianą dotyczącą meritum projektu jest propozycja zmiany definicji pojęcia „inwestycja technologiczna” i „nowa technologia” poprzez dodanie sformułowania mającego ukierunkować na wsparcie na rzecz towarów, usług i procesów nie wytwarzanych do tej pory na obszarze naszego kraju.

Powiększony zostanie limit maksymalnego dofinansowania z 4 mln do 6 mln,  co ma na celu zachęcenie przedsiębiorców w staraniu się o tego typu instrumenty kredytowe.

Zmiany obejmą również możliwość objęcia finansowaniem kosztów instalacji środków trwałych, nie zaś jak do tej pory,  tylko ich zakupu lub wytworzenia.

Celem nowelizacji jest również  wyeliminowanie wątpliwości w zakresie definicji „prac rozwojowych”. Pozwoli to na rozszerzenie kategorii podmiotów o jednostki naukowe, które same opracowały technologie, nie zaś jak do tej pory, świadczyły usługi na rzecz innego podmiotu w tym zakresie. Zmiana ta ma w założeniu spowodować lepszą współpracę pomiędzy sektorem nauki, a przedsiębiorcami.

Uchylone zostaną przepisy organizacyjne i proceduralne dotyczące terminów i trybu składania wniosków, zostaną one przeniesione do regulaminu konkursu. Jest to konsekwencją zmiany w zakresie finansowania projektów w perspektywie lat 2014-2020.

Ważną zmianą jest usunięcie kryterium czasu jako decydującego o przyznaniu dofinansowania. Wprowadzone zostaną kryteria punktowe oceny wniosków  ujętych w ramach konkursu.

Program dotyczący kredytu technologicznego będzie programem prowadzonym w trybie zamkniętym. Tym samym przedsiębiorcy starający się o spłatę będą mieli czytelny harmonogram konkursów w poszczególnych latach, co pozwoli zdaniem resortu na lepsze planowanie inwestycji.

Skutki wprowadzenia regulacji

Według założeń resortu wprowadzenie zmian ma dać wymierne korzyści w zakresie wzrostu innowacyjności przedsiębiorców, zwiększenia współpracy pomiędzy jednostkami badawczymi a przedsiębiorcami. Wzrost ma pobudzić działalność gospodarczą, przez co zwiększą się wpływy z tytułu podatków do budżetu państwa, a także zwiększenie zatrudnienia oraz przyspieszenie wzrostu gospodarczego. 

Czw., 9 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk