Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obiekty strategiczne pod specjalnym nadzorem

Obiekty strategiczne pod specjalnym nadzorem fotolia.pl

Na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST w dniu 21 kwietnia  będzie opiniowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony.

Rozporządzenie ma na celu doprecyzowanie i jednoznaczne określenie zagadnień związanych z przygotowaniem i prowadzeniem takiej ochrony.

Przygotowanie w tym zakresie obiektów obejmuje prace koncepcyjne, planistyczne, organizacyjne, logistyczne, szkoleniowe i kontrolne. Doprecyzowanie obejmie kryteria kwalifikowania obiektów, które to można uznać za szczególnie ważne dla bezpieczeństwa państwa. Rozporządzenie zakłada ścisłą współpracę pomiędzy Radą Ministrów, Ministerstwem Obrony, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Specjalistycznymi Uzbrojonymi Formacjami Ochronnymi.

Resort Obrony Narodowej odpowiadał  będzie za prowadzenie wykazu obiektów uznanych przez Radę Ministrów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  zaś,  opracuje wytyczne dotyczące wymagań prowadzenia ochrony obiektów II kategorii oraz podejmowania decyzji w sprawie udziału Policji i Państwowej Straży Pożarnej w zakresie ochrony tych obiektów. System ochrony  oparty będzie na Specjalistycznych Uzbrojonych Formacjach. Również Wojewodowie w ramach organizowania i sprawowania nadzoru będą odpowiedzialni za obiekty znajdujące się w ich własności lub we właściwości organów jednostek samorządu terytorialnego, po zasięgnięciu opinii organów wykonawczych.
Projekt uchyla przepis o opracowaniu harmonogramów wykonywania zadań w zakresie szczególnej ochrony. Zostały one opracowane w 2006 roku i nie widzi się zasadności ponownego wykonywania dokumentacji.

Rozporządzenie wydaje się stanowić dobre rozwiązanie,  pod warunkiem ścisłej współpracy organów odpowiedzialnych w tym zakresie. Obiekty strategiczne powinny być chronione na odpowiednim poziomie, dlatego też wprowadzona regulacja powinna opierać się przede wszystkim na odpowiedniej koordynacji w/w podmiotów, co będzie można ocenić dopiero po jej wprowadzeniu.

Czw., 26 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk