Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Echa z prac Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej KWRiST

Echa z prac Zespołu ds. ochrony zdrowia i polityki społecznej KWRiST fotolia.pl

W piątek 13 marca odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nastąpiła zmiana w zakresie współprzewodniczącego reprezentującego stronę rządową. Ze strony ministerstwa zdrowia został delegowany Cezary Cieślukowski podsekretarz stanu. W ramach zaplanowanego programu posiedzenia zostały poruszone zagadnienia dotyczące standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców,  ewidencji kąpielisk, nadzoru nad jakością wody oraz zmian ustawy o świadczeniach rodzinnych.  

W ramach porządku obrad, jako pierwszy omawiany został projekt rozporządzenia resortu zdrowia, dotyczący wspomnianego standardu kosztów u świadczeniodawców. Przedstawiciel ministerstwa przedstawił historię prac nad projektem oraz dane dotyczące przeprowadzonych szkoleń dla pracowników, których to rozporządzenie będzie bezpośrednio dotyczyło. Stosowanie nowego rozporządzenia będzie premiowane przy kontraktowaniu świadczeń. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez stronę samorządową.

Bez uwag Zespół uzgodnił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji kąpielisk oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Komisja wyrazi opinię w trybie obiegowym na wniosek strony rządowej, co do projektu dotyczącego prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli, ze względu na trwające do dnia posiedzenia konsultacje w przedmiotowej sprawie.

Kolejnym punktem obrad były dwa projekty nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Pierwszy, dotyczył wprowadzenia zasady "złotówka za złotówkę" - przekroczenie kryterium dochodowego nie będzie powodowało automatycznej utraty prawa do świadczeń rodzinnych a jedynie pomniejszenie ich wysokości. Przedstawiciel ministerstwa odpowiedział na uwagi przedstawione przez stroną samorządową do tej pory. Pokreślił, że nie sposób się zgodzić z uwagami dotyczącymi podniesienia kryterium dochodowego, bo nie zmieni to niekorzystnej sytuacji dotyczącej osób, którym to prawa do zasiłku odmawia się z powodu przekroczenia kwoty dopuszczalnej o „1 zł”. W odpowiedzi na pytanie o skutek budżetowy, określono, że przewidywany szacunkowy koszt to 400 milionów złotych. Ministerstwo ustosunkowało się również do zarzutów dotyczących odejścia od linii przyznawania zasiłków na osobę. Przedstawiciel określił, że zasiłek na całą rodzinę to powszechna praktyka innych państw UE.  Po wyjaśnieniach strony rządowej projekt został zaopiniowany pozytywnie. 

Drugi projekt dotyczył wprowadzania nowego świadczenia rodzinnego - świadczenia rodzicielskiego. Uwagi strony samorządowej skupiły się na kosztach obsługi zadania, które w projekcie określono na kwotę 30 zł za każdą wydaną decyzją. Wiceprezes ZPP Andrzej Płonka wyraził prośbę nad podniesieniem w/w kwoty, gdyż w ocenie strony samorządowej jest to zbyt mała kwota. Z uwagi na społeczną potrzebę wejścia w życie nowych przepisów, projekt ustawy został przez stroną samorządową zaopiniowany pozytywnie z uwagą dotyczącą finansowania kosztów obsługi nowego zadania. 

Bez uwag strona samorządowa uzgodniła projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.  

W ramach spraw różnych poruszono zagadnienia związane z funkcjonowaniem ratownictwa medycznego. Przedstawiciele Ministerstwa wskazali, że postanowiono utrzymać przepisy w zakresie pozostawienia dyspozytorni medycznych u dotychczasowych dysponentów ratownictwa medycznego. Jeśli chodzi o przepisy dotyczące uwzględnienia systemów już działających w ramach Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, ministerstwo określiło, że nie widzi na tym etapie możliwości włączenia tych systemów. Może okazać się, że poniesione nakłady na wprowadzenie systemu ogólnopolskiego mogą być znacząco niższe w wypadku placówek, które działają już w innym systemie. Jednak sprawa ta musi zostać dogłębnie zanalizowana. Współprzewodniczący Andrzej Płonka wyraził nadzieję na pomoc samorządom, które to na swoim terenie wprowadziły już inny system, a teraz będą musiały go w całości zmienić, co przyczyni się do dużych strat finansowych. Jeżeli chodzi o nakłady na ratownictwo medyczne ministerstwo określiło, że mimo zawierania kontraktów 5-letnich ich wartość w każdym roku może być różna z powodu ustalania budżetu państwa i budżetu NFZ w perspektywie rocznej. Mniejsze środki na ten cel proporcjonalnie zmniejszają finansowanie w ramach kontraktu w każdym województwie. Współprzewodniczący zaapelował do ministerstwa o możliwość rozważenia wprowadzania waloryzacji kwot na ratownictwo medyczne.

Kolejne posiedzenie odbędzie się 17 kwietnia. 

Pt., 20 Mrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk