Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Współpraca z III sektorem - niezła

Współpraca z III sektorem - niezła fotolia.pl

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Rada Ministrów jest zobowiązana do przedkładania co dwa lata Sejmowi i Senatowi sprawozdania ze stosowania ustawy. Do Komisji Wspólnej trafiło właśnie takie sprawozdanie za lata 2012-2013. Wnioski płynące z niego są generalnie pozytywne.

W 2013 roku z podmiotami trzeciego sektora współpracowało 85% organów administracji publicznej. Głównymi sprawcami niższej wartości wskaźnika były urzędy centralne i ministerstwa, gdzie współpracę podejmuje odpowiednio zaledwie 33% i 73% ogółu. Dla porównania – współpracę taką prowadzi 100% województw, 93% powiatów, 99% miast na prawach powiatu i 90% gmin innych niż miasta na prawach powiatu.

Współpraca obejmuje najczęściej obszary: upowszechniania kultury fizycznej i sportu (86% przypadków), kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego (45,8%), pomocy społecznej (32,2%), ochrony i promocji zdrowia (31,6%), wypoczynku dzieci i młodzieży (31,1%) oraz działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (30,9%).

Najczęściej stosowanym ustawowym instrumentem współpracy finansowej jest zlecanie realizacji zadań (powierzanie bądź wspieranie) w drodze otwartego konkursu ofert. Ze względu na uproszczoną procedurę dużym powodzeniem cieszy się także tzw. tryb małych grantów: realizacja na wniosek organizacji pozarządowej zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert. Jedynie 1/10 organów administracji publicznej wykorzystywało regranting, dotację inwestycyjną czy budżet partycypacyjny. Najrzadziej stosowanymi instrumentami współpracy finansowej są pożyczki, poręczenia i gwarancje.

Organy administracji publicznej często udzielają również wsparcia o charakterze niefinansowym.

Z innych objętym sprawozdaniem obszarów warto wskazać, że pięćdziesiąt pierwszych na liście pod względem otrzymanych środków z 1% organizacji pożytku publicznego, otrzymało aż 56,8% całości przekazanych w 2013 roku środków z 1% podatku. Nie były to kwoty bagatelne – lider rankingu, Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” uzyskała przeszło 117 mln zł, prawie osiem razy więcej niż druga w kolejności Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (uzyskana kwota – ponad 15 mln zł).

Sprawozdanie z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za lata 2012-2013 zostało skierowane do rozpatrzenia przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Sob., 7 Lt. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski