W dniu 31 grudnia 2014 roku upływa termin na dostosowanie środowiskowych domów samopomocy do wymogów określonych rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2009 roku. Tymczasem wg stanu na luty br. spośród 734 domów – 365 jeszcze nie spełniało wymaganego standardu, a w przypadku 95 było pewne, że nie wykonają niezbędnych zmian do końca okresu przejściowego. W tej sytuacji Minister Pracy i Polityki Społecznej zaproponował przesunięcie terminu na dostosowanie do 31 grudnia 2018 roku.
Projektodawcy nie ukrywają, że jest to związane z możliwościami finansowymi budżetu państwa, który nie jest w stanie sfinansować wszystkich niezbędnych prac inwestycyjnych.
Przy tej okazji resort zaproponował również dalsze zmiany dotyczące środowiskowych domów samopomocy:
· zdefiniowanie pojęcia stażu pracy jako obejmującego wykonywanie pracy lub świadczenie usług nie tylko na podstawie stosunku pracy, lecz również na podstawie umów cywilnoprawnych, a także stażu w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
· przewidzenie możliwości kierowania osób do domów prowadzonych przez inną gminę lub inny powiat nie tylko w przypadku, gdy te nie realizują tego zadania w całości, lecz również wtedy gdy nie prowadzą (lub nie zlecają prowadzenia) domu odpowiedniego typu;
· obniżenie wskaźnika zatrudnienia pracowników zespołów wspierająco-aktywizujacych (zamiast 1 pracownika na 8 uczestników proponuje się jednego na 10).
Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie środowiskowych domów samopomocy został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.