Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w VAT

Po raz kolejny nastąpi nowelizacja przepisów regulujących podatek od wartości dodanej (VAT). Choć projektodawcy podkreślają, że głównym celem zaproponowanych zmian jest dostosowanie polskich uregulowań do prawa wspólnotowego, to trudno oprzeć się wrażeniu, że w istocie chodzi przede wszystkim o rozszerzenie zakresu tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia dla niektórych towarów.

Mechanizm ten polega na przesunięciu ze sprzedawcy na nabywcę obowiązku rozliczenia podatku i ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom i wyłudzaniu podatku VAT. Jak wskazano w uzasadnieniu mechanizmem tym objęty jest obrót w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych oraz obrót takimi towarami jak np. złom, niektóre odpady i surowce wtórne, niektóre wyroby stalowe oraz produkty (półprodukty) z miedzi. Zgodnie z propozycją mechanizm ten obejmie niektóre postacie złota oraz telefony komórkowe.

Nowelizacja przewiduje również doprecyzowanie niektórych przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia.

Z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego najistotniejsze mogą się jednak okazać zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych, tzn. do działalności podlegającej VAT, jak i działalności nieobjętej VAT, m.in. upoważnienie ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia przykładowych sposobów obliczania proporcji w celu odliczania tego podatku w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych w działalności mieszanej.

Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług będzie przedmiotem obrad najbliższego posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych.

Czw., 3 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski