Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kartonu sami nie zagospodarujemy

Co do zasady wytwórca odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wyłącznie podmiotom, które mają odpowiednie zgody administracyjne na taką działalność. Od tej zasady został wprowadzony wyjątek zgodnie z którym osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna niebędący przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne niektóre rodzaje odpadów.

Katalog takich odpadów – ujęty w akcie wykonawczym – ulega właśnie zmianie. Najistotniejsze zmiany w stosunku do obowiązującego stanu prawnego polegają na:

·         określeniu, że do trocin, wiórów i ścinków drzewnych możliwych do wykorzystania jako paliwo, jako podściółka do hodowli zwierząt lub do wykonywania napraw i konserwacji nie zalicza się trocin, wiórów i ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych. W praktyce okazało się bowiem, że producenci takich płyt przekazują do zagospodarowania materiały zawierające substancje scalające, impregnujące lub laminujące;

·         usunięciu z katalogu odpadów możliwych do odzysku we własnym zakresie: opakowań z papieru i tektury (kod 15 01 01), oraz papieru i tektury (kody 19 12 01 i 20 01 01). Zmiana ta jest podyktowana koniecznością uzyskania ustanowionych w prawie unijnym poziomów odzysku i recyklingu.

Co oczywiste nowy akt wykonawczy nie wymienia tych odpadów, które zostały wyłączone spod przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku, a zatem: większości produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, biomasy w postaci odchodów zwierzęcych oraz biomasy w postaci słomy, wykorzystywanej w rolnictwie , leśnictwie lub do produkcji energii. Nie pociąga to jednak za sobą merytorycznej zmiany.

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku będzie opiniowane na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Sob., 31 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski