Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana systemu wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad nowym systemem dofinansowania, diagnozowania potrzeb i wspierania osób niepełnosprawnych i ich rodzin – jednakże wypracowanie kompleksowych rozwiązań będzie wymagało czasu. W tej sytuacji resort podjął decyzję o doraźnym wdrożeniu niektórych rozwiązań – znalazły się one w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Jak wskazują projektodawcy podstawowym celem przedłożonego projektu ustawy jest podwyższenie możliwej do otrzymania kwoty świadczenia pielęgnacyjnego oraz zróżnicowanie jej wysokości przez uwzględnienie potrzeb związanych z opieką. Zgodnie z projektem możliwość uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego oraz określenie jego wysokości będzie uzależnione od stopnia i zakresu konieczności sprawowania bezpośredniej opieki. Oparte to będzie na pięciostopniowej skali. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego w przypadku stwierdzenia pierwszego stopnia będzie odpowiadała minimalnej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego. Każdy kolejny stopnień będzie się wiązał ze wzrostem świadczenia o 25% różnicy między najniższą a najwyższą kwotą świadczenia pielęgnacyjnego. Docelowo minimalna wysokość świadczenia pielęgnacyjnego ma wynosić 620 zł, a najwyższa – 1465 zł.

Podkreślić należy, że świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało jedynie w przypadku rzeczywistej konieczności sprawowania bezpośredniej opieki. Fakt ten będzie ustalany na podstawie opinii o zakresie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad osobą niepełnosprawną – wydawanej przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Projekt przewiduje przeprowadzaną co sześć miesięcy weryfikację faktu sprawowania opieki – poprzez przeprowadzenie wywiadu.

W ten sposób nastąpi odejście od dotychczasowego rozwiązania zrównującego wszystkich beneficjentów świadczenia pielęgnacyjnego i uzależnieniu jego przyznania wyłącznie od orzeczenia o niepełnoprawności osoby, nad którą sprawują opiekę.

W celu ujednolicenia systemu wsparcia likwiduje się również specjalny zasiłek opiekuńczy – stwarzając możliwość jego dotychczasowym beneficjentom o ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne.

Pt., 15 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski