Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Modernizacja województwa kujawsko-pomorskiego

Województwo kujawsko-pomorskie jest kolejnym województwem, które przedłożyło Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu projekt swojej strategii rozwoju do roku 2020. Jest to trzecia strategia rozwoju w historii odrodzonego województwa. Ideą pierwszej była integracja dotychczasowych trzech województw, ideą drugiej – wyrównanie poziomu województwa poprzez nadrobienie zaległości rozwojowych. Obecna nosi podtytuł „Plan modernizacji".

Modernizacja jest rozumiana jako zdecydowane działania skoncentrowane na wybranych dziedzinach, szczególnie ważnych dla jakości życia mieszkańców i konkurencyjności województwa.

Oryginalnym rozwiązaniem jest zamieszczona na jednej z pierwszych stron ściągawka „Jak czytać strategię?".

Wynika z niej, że Strategia została oparta na sześciu podstawowych pytaniach:

  • Dlaczego chcemy modernizować województwo? Autorzy wskazują, że celem strategii jest przede wszystkim wyprowadzenie województwa ze strukturalnych ograniczeń rozwoju, które od początku transformacji systemowej skutecznie uniemożliwiają rozwiązanie najważniejszego problemu rozwoju województwa – wysokiego poziomu bezrobocia oraz hamują realizację ambitnych celów związanych przede wszystkim z rozwojem nowoczesnego sektora rolno-spożywczego i powszechną innowacyjnością. Te strukturalne ograniczenia wynikają ze zbyt wysokiego (w stosunku do struktury agrarnej) uzależnienia ekonomicznego ludności wiejskiej od rolnictwa, połączonego z niskim poziomem przedsiębiorczości pozarolniczej oraz niedostosowaniem struktury wykształcenia do oczekiwań rynku pracy. Problemy te implikują szereg negatywnych konsekwencji w różnych sferach życia, z których najważniejszym jest bardzo trudna sytuacja materialna znacznej części ludności wiejskiej oraz kryzys małych miast, których baza ekonomiczna jest ściśle powiązana z kondycją finansową ludności wiejskiej. Strategia jest więc ukierunkowana na stworzenie stabilnych podstaw dla trwałego, harmonijnego rozwoju, dużo bardziej niż obecnie odpornego na wahania koniunkturalne gospodarki, opierającego się na znacznie większej niż dotąd aktywności gospodarczej mieszkańców, a przede wszystkim na wykształceniu pożądanych postaw społecznych – poszanowaniu roli wykształcenia, zaradności na rynku pracy, zaangażowania społecznego, innowacyjności, zdolności do adaptacji do nowych warunków, otwartości, dbałości o własne zdrowie.
  • Kim chcemy być w przyszłości? W odróżnieniu od strategii innych województw na obecnym, roboczym etapie samorząd województwa sformułował trzy alternatywne wersje misji rozwoju. Są to odpowiednio:
  1. Kujawsko-pomorskie regionem kreatywnych, dobrze wykształconych, otwartych na współpracę i innowacje mieszkańców
  2. Kujawsko-pomorskie regionem dynamicznego rozwoju, przyjaznym dla mieszkańców, atrakcyjnym dla gości
  3. Kujawsko-pomorskie – nowoczesność, aktywność, współpraca

W wyniku konsultacji do ostatecznej wersji ma zostać wybrana jedna z nich.

  • Co jest najważniejsze dla naszego rozwoju? W wyniku przeprowadzonej analizy uwarunkowań i stanu rozwoju województwa zdiagnozowano cztery priorytety: konkurencyjna gospodarka, modernizacja wsi i miast, silna metropolia i nowoczesne społeczeństwo.
  • Co dokładnie planujemy? Zaplanowane przedsięwzięcia koncentrują się wokół ośmiu celów strategicznych: dostępności i spójności, aktywnego społeczeństwa i sprawnych usług, gospodarki i miejsc pracy, innowacyjności, nowoczesnego sektora rolno-spożywczego, bezpieczeństwa, sprawnego zarządzania, tożsamości i dziedzictwa. Poszczególne cele strategiczne są bardzo szczegółowo opisane, choć przyznać trzeba że część propozycji celów szczegółowych jest nieco kontrowersyjna.
  • Kto i kiedy to zrobi?
  • Jak chcemy sprawdzić, czy nam się udało?

Województwu kujawsko-pomorskiemu życzymy sukcesów w modernizacji.

Czw., 4 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski