Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2025, przedłożona aktualnie do zaopiniowania przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska, kontynuuje kierunek wyznaczony przez obowiązującą do tej pory strategię, a opracowaną w 2005 roku – w szczególności w zakresie wizji rozwoju regionu, układu priorytetów rozwoju, czy wreszcie głównych celów rozwojowych. Zawiera jednak nowe elementy, którymi są: rozbudowana o część SWOT/TOWS analiza SWOT, analiza trendów oraz określone scenariusze rozwoju regionu, wskazanie obszarów strategicznej interwencji, a wreszcie określenie inteligentnych specjalizacji Warmii i Mazur. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę.
Wyznaczanie inteligentnych specjalizacji na poziomie regionów i krajów w skali Unii Europejskiej rozpoczęło się w 2010 roku. Dotychczasowe doświadczenia wskazały, że inteligentne specjalizacje muszą spełniać kilka warunków:
- skupianie wsparcia strategicznego na kluczowych regionalnych priorytetach, wyzwaniach i zapotrzebowaniu na rozwój oparty na wiedzy w regionie, włącznie z działaniami związanymi z ICT,
- bazowanie na mocnych stronach regionu, jego konkurencyjności i potencjale rozwojowym,
- wspieranie innowacji oraz pobudzanie inwestycji w sektorze prywatnym,
- angażowanie interesariuszy oraz zachęcanie do innowacyjności i eksperymentów,
- oparcie na dowodach (badaniach i analizach) i posiadanie odpowiednich systemów monitoringu i ewaluacji.
W oparciu o te kryteria województwo warmińsko-mazurskie zdiagnozowało trzy swoje inteligentne specjalizacje. Są to:
- Ekonomia wody. Specjalizacja ta wynika z największego wśród województwo odsetka powierzchni pokrytej wodami powierzchniowymi. Specjalizacja ta ma obejmować: zakwaterowanie i odnowę biologiczną (np. obiekty spa, parki wodne, aquasfery), sporty wodne, transport wodny (w tym towarów), produkcję jachtów i łodzi, produkcję maszyn (produkcję maszyn do cięcia wodą, produkcja turbin i elementów dla przemysłu stoczniowego i okrętowego), przemysł rolno-spożywczy (hodowla ryb i innych organizmów wodnych, przetwarzanie i konserwowanie ryb, produkcja soków, piwa i innych napojów), środowisko przyrodnicze i jego ochrona, a wreszcie nauka.
- Żywność wysokiej jakości. Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje 3 miejsce wśród wszystkich 270 regionów UE pod względem koncentracji produkcji, przetwórstwa i konserwowania mięsa i produktów mięsnych (branża ta zatrudnia ponad 7,7 tys. ludzi). Ta specjalizacja obejmuje chów i hodowlę ryb oraz zwierząt, przetwórstwo spożywcze, produkcję maszyn dla rolnictwa, produkcję i usługi na rzecz hodowli zwierząt, produkcję żywności nieprzetworzonej, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów porolniczych, a także naukę.
- Drewno i meblarstwo. W województwie warmińsko-mazurskim obserwuje się najwyższy wskaźnik koncentracji przemysłu meblarskiego w Europie – przy produkcji mebli pracuje łącznie 12,6 tys. ludzi. W tym zakresie województwo przewiduje przetwórstwo i sprzedaż drewna, produkcję meblu, produkcję innych wyrobów stolarskich (np. elementów drewnianych do ogrodów, stolarki otworowej), sprzedaż produktów drzewno-meblarskich, usługi projektowe (projektowanie mebli, aranżacja wnętrz), naprawę i konserwację, a także naukę.
Z zainteresowaniem będziemy obserwować rozwój wybranych inteligentnych specjalizacji.