W dniu 8 czerwca 2012 roku utraciło moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 maja 1999 roku w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu. Od tego dnia brak jest w polskim systemie prawnym jednoznacznego określenia zawartości zasobu i trybu postępowania w sprawach z zasobem związanych. Dopiero w lutym do Komisji Wspólnej trafił projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Oczywiście z wnioskiem i jego przyspieszone rozpatrzenie.
Projekt określa:
- rodzaje materiałów i zbiorów danych gromadzonych odpowiednio w centralnej, wojewódzkiej i powiatowej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
- sposób i tryb pozyskiwania, ewidencjonowania, przechowywania i zabezpieczania materiałów i zbiorów danych w zasobie;
- sposób i tryb udostępniania materiałów i zbiorów danych z zasobu;
- wzory klauzul umieszczanych na materiałach gromadzonych w zasobie i udostępnianych z zasobu;
- tryb wymiany danych między poszczególnymi częściami zasobu oraz między bazami danych zasobu a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych;
- tryb wyłączania materiałów i zbiorów danych z zasobu oraz sposób ich przekazywania do właściwych archiwów państwowych.
W stosunku do dawnych rozwiązań projekt wprowadza istotne zmiany. Projekt wprowadza bowiem zasadę, że podstawową forma gromadzonych w zasobie materiałów i zbiorów danych ma być format dokumentu elektronicznego. Projekt zakłada utworzenie portalu umożliwiającego bezpośredni dostęp do materiałów zasobu przez Internet, a także wymianę danych zasobu pomiędzy bazami danych zasobu a wykonawcami prac geodezyjnych i kartograficznych. Ponadto pozyskiwanie, ewidencjonowanie, przechowywanie, udostępnianie oraz zabezpieczanie materiałów zasobu odbywać się będzie z wykorzystaniem teleinformatycznego systemu Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (system PZGiK). System ten ma zostać wdrożony nie później niż w ciągu trzech lat od wejścia w życie projektu.
Projekt rozporządzenia zakłada, że materiały przyjmowane do zasobu w postaci nieelektronicznej, w tym dokumenty nieelektroniczne wchodzące w skład operatów technicznych, zostaną przetworzone do postaci dokumentów elektronicznych.
Dotychczasowe materiały zasobu przechowywane w postaci nieelektronicznej, w terminie nie dłuższym niż do dnia 31 grudnia 2020 r., podlegać będą sukcesywnemu przetworzeniu do postaci dokumentów elektronicznych, za wyjątkiem materiałów zasobu, które utraciły przydatność użytkową oraz niektórych dokumentów pomocniczych.