W porządku obrad posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów Publicznych w dniu 20 lutego br. znalazło się zaopiniowanie 5 projektów aktów normatywnych. Okazało się jednak, że przeważającą część obrad zajęła dyskusja nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw. Dyskusja uwieńczona odłożeniem podjęcia decyzji co najmniej do najbliższego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej.
Wśród wątpliwości zgłaszanych przez zebranych przedstawicieli strony samorządowej dwie okazały się przesądzające. Przede wszystkim przedstawiciele UMP i ZMP sprzeciwili się zaproponowanemu sposobowi delimitacji obszarów funkcjonalnych – w planie zagospodarowania przestrzennego województwa. Rozwiązanie takie czyni co prawda prawdopodobnym określenie granic tych obszarów, lecz z drugiej strony prowadzi potencjalnie do pozbawienia gmin wpływu na tą czynność. Drugie zastrzeżenie dotyczyło przyznawania istotnych kompetencji w zakresie planowania polityki rozwoju zarządom województw działającym jako odrębne organy administracji, a nie samorządowi województwa.
Zespół zaopiniował negatywnie projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to zgodne ze zwyczajem zgodnie z którym strona samorządowa negatywnie ocenia wszystkie projekty wprowadzające zwolnienia w podatkach.
Pozytywnie zostały zaopiniowane:
- projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej;
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu i trybu określenia dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych;
- projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu i trybu określenia dochodów osób fizycznych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób fizycznych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych.